Super League: Δύσκολη και σημαντική νίκη του Ολυμπιακού στα Γιάννενα

O Oλυμπιακός πήρε σημαντική νίκη στα Γιάννενα επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΣ, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα.

584f0dff1dc524f00b8b46ba

Η πειραϊκή ομάδα αύξησε εκ νέου τη διαφορά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό στους 7 βαθμούς, ενώ ταυτόχρονα έβγαλε την… υποχρέωση σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, στον βαρύ ολισθηρό και απαράδεκτο για παιχνίδια Super League αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων».

Οι επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων ολοκληρώνονταν όμως με σέντρες που είχαν αποδέκτη τον Καρντόσο, με τον Παραγουανό να απειλεί με κεφαλιές στο 6ο και 13ο λεπτό, καθώς και με ένα σουτ στο 24΄, που μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αναδείχθηκε σε μορφή του αγώνα κατά το πρώτο ημίχρονο, αφού μόλις στα 45 δευτερόλεπτα απέκρουσε το «μυτάκι» του Φορτούνη, ενώ στο 43΄ έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής, όταν στην εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τη γραμμή της περιοχής η μπάλα κόντραρε στο τείχος, άλλαξε πορεία αλλά πρόλαβε να εκτείνει το αριστερό πόδι και να αποσοβήσει το 0-1.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, που είχε χάσει τον Λίλα με κόκκινη κάρτα στο 41΄ (δεύτερη κίτρινη), στη φάση του φάουλ στον Φορτούνη όπου οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο ζήτησαν έντονα πέναλτι, είχε τις στιγμές του με τον Μαμπουλού στο 4΄ να πλασάρει μόλις άουτ, ενώ στο 31΄ το σουτ του Κοζορώνη έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι.

Ο Καρντόσο, κινούμενος στην πλάτη των αμυντικών σκόραρε στο 68΄ το πρώτο γκολ του στην Ελλάδα μετά το γύρισμα του Σεμπά από αριστερά, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άνω Λιόσια: Αδέσποτη σφαίρα βρέθηκε στο προαύλιο Δημοτικού σχολείου (video)