Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ

Μετά από ένα αγώνα θρίλερ ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 63-57 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

5a0740d41dc5244c408b45d6

Ύστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι, με μεγάλες διακυμάνσεις, ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε 63-57 τον Άρη στην Πυλαία και τον… εκδικήθηκε για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο. Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και το έκλεισαν στο +15, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 23-8. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο οι «κίτρινοι» πήγαν κάνουν την επική ανατροπή μπαίνοντας με ένα 14-0(!), αλλά οι Χρυσικόπουλος (στην επίθεση) και (Μαργαρίτης στην άμυνα), «μίλησαν» στο τέλος για τον ΠΑΟΚ, δίνοντάς του τη μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον “Δικέφαλο του Βορρά” ήταν ο Λάκι Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ από τους “κίτρινους” ο Αθηναίου με επίσης, 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

Άνω Λιόσια: Αδέσποτη σφαίρα βρέθηκε στο προαύλιο Δημοτικού σχολείου (video)