Newsroom

Newsroom

Παγκόσμιος ο Γκολομέεβ!

Εκπληκτικός ο Ελληνας κολυμβητής, Κριστιάν Γκολομέεβ, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού.

EAYTmPCWsAAOV7H

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ  τερμάτισε δεύτερος στον τελικό του αγωνίσματος με 21.45, μαζί με τον Βραζιλιάνο, Μπρούνο Φράτους, πίσω από τον Αμερικανό, Κάλεμπ Ντρέσελ, που πήρε το χρυσό με 21.04 (ρεκόρ αγώνων). Ο ‘Ελληνας κολυμβητής μπορεί να μην κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ (21.44) το οποίο του είχε χαρίσει το 2018 στη Γλασκώβη το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αλλά άφησε πίσω του στο Παγκόσμιο τον πρωταθλητή Ευρώπης Μπέντζαμιν Πράουντ ο οποίος έμεινε 5ος.

Ο Κριστιάν έγινε μόλις ο 2ος αθλητής από την Ελλάδα που κερδίζει μετάλλιο σε Παγκόσμιο στην κολύμβηση. Το μετάλλιο αυτό ήρθε 15 χρόνια μετά από το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη στα 50μ ύπτιο το 2005 στο Μόντρεαλ του Καναδά.

Αποφυλάκιση Μιχαλολιάκου: “Πρόκληση” λένε οι δικηγόροι των Αιγύπτιων αλιεργατών