Euroleague: Ο Παναθηναϊκός έκανε "πλάκα" στον Ερυθρό Αστέρα στην πρώτη του Πασκουάλ στο ΟΑΚΑ

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός πέτυχε την δεύτερη συνεχή νίκη και συνολικά τρίτη σε τέσσερις αγώνες στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας άνετα με 70-59 του Ερυθρού Αστέρα. Ο Τσάβι Πασκουάλ καταχειροκροτήθηκε στην πρώτη παρουσία του στο ΟΑΚΑ ως προπονητής των «πρασίνων».

5813b8ea1dc5240d088b4597

Οι γηπεδούχοι έρχονταν με κεκτημένη ταχύτητα μετά τη νίκη στη Γερμανία επί της Μπάμπεργκ την περασμένη Τρίτη και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 23 πόντους (41-18, 52-29) κατά τη διάρκεια του ματς.

Κομβικό σημείο για την εξέλιξη της αναμέτρησης αποτέλεσαν τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν το +9 (23-14) του πρώτου δεκάλεπτου έγινε +20 (34-14) στο 12΄50΄΄ και το παιχνίδι πήρε πια δρόμο χωρίς γυρισμό για τους Σέρβους.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ εύστοχος στο πρώτο ημίχρονο ενώ η λήξη του α΄ δεκάλεπτου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν σουτάρει 9/9 δίποντα. Εξ αυτών 3/3 είχε ο Τζέιμς Γκιστ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 7/7 και συνολικά 17 πόντους, ενώ πολύ κοντά του σε απόδοση ήταν ο Νικ Καλάθης που έκανε κλεψίματα και η στατιστική του κατέγραψε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.