Στον τελικό ο Ολυμπιακός! "Σκότωσε" την ΤΣΣΚΑ ο τεράστιος Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός για 3η φορά την τελευταία τετραετία με ηγέτη στα τελευταία λεπτά τον απίθανο Βασίλη Σπανούλη, πέτυχε ένα ακόμη θαύμα, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 70-68 και θα διεκδικήσει το 4ο ευρωπαϊκό του τρόπαιο στον τελικό του Final 4 της Ευρωλίγκας την Κυριακή.

spanoularos

Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» δεν ήταν σε καλή βραδιά. Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους περίπου 4.30 πριν τη λήξη του πρώτου ημιτελικού της διοργάνωσης, στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» της Μαδρίτης αλλά τότε  ξύπνησε ο Kill Bill στέλνοντας την ομάδα του στο μεγάλο τελικό της Κυριακής. Αντίπαλός τους θα είναι ο νικητής του δεύτερου ζευγαριού, ανάμεσα στην «οικοδέσποινα», Ρεάλ Μαδρίτης και στην Φενερμπαχτσέ (22:00).

Δύο πόντους είχε σε τρεις περιόδους ο κάπτεν των Πειραιωτών και πέτυχε 11 στην τελευταία περίοδο, εκ των οποίων τρία τρίποντα. Αναμφισβήτητα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αυτός που «μίλησε» στο τέλος και οδήγησε την ελληνική ομάδα στον τελικό της Κυριακής.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρή άμυνα με τους Ρώσους να ξεφεύγουν με 15-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δύο τρίποντα από τους Παπαπέτρου, Λαφαγιέτ έφεραν το ματς στα ίσια και το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγούμενη με +3 (20-17). Με το Γιώργο Πρίντεζη να κάνει μεγάλο ματς και τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο «παρθενικό» του φάιναλ φορ να αποτελεί τον «άσο στο μανίκι» του Σφαιρόπουλου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μην επιτρέψει στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στο σκορ στο δεύτερο 10λεπτο.

Η ελληνική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να προηγηθεί με 28-27 με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει όμως μόλις 2 πόντους με βολές στο πρώτο ημίχρονο (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς τελείωσε το 20λεπτο άποντος με 0/2 τρίποντα. Το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ στο 36-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (47-39), με το Σπανούλη κυριολεκτικά… εκτός αγώνα (0/10 σουτ). Ο Ολυμπιακός, όμως είχε… κότσια και αρνήθηκε να παραδοθεί. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος επιλογές των Ρώσων, πλησίασαν στο καλάθι (47-45), για να κλείσει το δεκάλεπτο με το πρώτο καλάθι του Τεόντοσιτς στο παιχνίδι (51-47).

Στο τελευταίο μέρος η αστοχία του Σπανούλη συνεχιζόταν (0/11) και 4:44΄ πριν τη λήξη η ομάδα του Ιτούδη ήταν μπροστά με 59-51. Τότε μίλησε ο μεγάλος αρχηγός, που με τρίποντο σε συνδυασμό με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σλούκα με βολές πλησίασε στο 53-49 περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιτελικού.

Με το δεύτερο τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη και τη ρωσική ομάδα να έχει κολλήσει στο σκορ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 64-63 και το ματς πήρε  φωτιά 1:58΄ πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο που η μπάλα έκαιγε, μίλησε ο μεγάλος Βασίλης Σπανούλης, που με τρίποντο, έδωσε  αέρα 3 πόντων στον Ολυμπιακό (66-63). Οι Ρώσοι ισοφάρισαν (66-66), αλλά και πάλι ο «μαγικός» Σπανούλης με νέο τρίποντο με «euro step», έδωσε την «χαριστική» βολή. Η μία άστοχη βολή του Σλούκα στο τέλος δε στοίχισε στην ελληνική ομάδα, καθώς οι Ρώσοι ενώ είχαν 6 δευτερόλεπτα δεν πρόλαβαν να κάνουν το σουτ.

H αστυνομία εισέβαλε σπίτι της, αλλά αυτή δηλώνει: «Είμαστε περήφανα ένοχες για κάθε σύνθημα υπέρ της Παλαιστίνης» (vid)