Newsroom

Newsroom

Πήρε το πρώτο Clasico η Μπαρτσελόνα (Βίντεο)

Δύο εβδομάδες πριν από τον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας (13 & 16 Αυγούστου), Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης αναμετρήθηκαν σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά «International Champions Cup».

597d680b1dc524d80b8b456f

H Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου φετινού -έστω και σε φιλικά πλαίσια- Clasico, καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-2, στο Hard Rock Stadium του Μαϊάμι, και κατέκτησε το International Champions Cup των ΗΠΑ. Πρώτη νίκη για τον Ερνέστο Βαλβέρδε, ως προπονητής των «μπλαουγκράνα» απέναντι στον δις πρωταθλητή Ευρώπης, Ζινεντίν Ζιντάν.

Στο σούπερ απολαυστικό ματς, το σκορ άνοιξε ο Λιονέλ Μέσι στο 3’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα Ράκιτιτς διπλασίασε τα τέρματα των Καταλανών. Οι «μερένχες» μείωσαν στο 14’ με εξαιρετικό γκολ του Κόβασιτς και ο Ασένσιο έκανε το 2-2 στο 36ο λεπτό του αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με γκολ του Πικέ στο 50’.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ (74′ Χακιμί), Ράμος (46′ Νάτσο), Βαράν (46′ Βαγιέχο), Μαρσέλο (74′ Ερνάντεθ), Καζεμίρο (74′ Γιορέντε), Μόντριτς (46′ Ίσκο), Κόβατσιτς (74′ Θεμπάγιος), Μπέιλ (74′ Όσκαρ), Ασένσιο (46′ Βάθκεθ), Μπενζεμά (74′ Μαγιοράλ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Βιδάλ (63′ Σεμέντο), Πικέ (73′ Μαστσεράνο), Ουμτιτί (63′ Βερμάελεν), Άλμπα (73′ Ντιν), Μπουσκέτς (73′ Σέρτζι Σαμπέρ), Ράκιτιτς (73′ Αλενιά), Ινιέστα (46′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μέσι (63′ Σουάρεθ), Νεϊμάρ (73′ Τουράν), Σουάρες (63′ Αλκάθερ)

Διάρρηξη στη Διεύθυνση Εκλογών του υπουργείου Εσωτερικών, ταυτόχρονα με το πόρισμα για τη διαρροή προσωπικών δεδομένων