ΠΑΟΚ: Συντριβή και αντίο Τσάμπιονς Λιγκ (video)

Η ανωτερότητα της Μπενφίκα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, ο ΠΑΟΚ κατώτερος των περιστάσεων και ο διασυρμός και αποκλεισμός από τη συνέχεια της διοργάνωσης ήταν αναμενόμενος.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 13΄με τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς. Ωστόσο στη συνέχεια έκανε πολλά λάθη, κυρίως στην άμυνα και πριν κλείσει το ημίχρονο το σκορ έγινε 1-3 με γκολ των Ζαρντέλ, Σάλβιο (πέναλτι) και Πίτσι.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα κι ο Σάλβιο με νέο πέναλτι στο 49΄έκλεισε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο τέταρτο έπαιξε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μάτος. Ο Δικέφαλος θα συνεχίσει τώρα στο Εuropa League.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια – Κάνιας (63’ Σάκχοφ), Μαουρίσιο – Λημνιός (46’ Ουάρντα), Πέλκας, Ελ Καντουρί (76’ Ακπόμ) – Πρίγιοβιτς

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος – Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Ρουμπέν Ντίας, Γκριμάλντο – Φέισα, Πίτσι (76’Ζίβκοβιτς), Ζέντσον Φερνάντες – Σέρβι, Σάλβιο (63’ Σεμέντο), Σεφέροβιτς (85’ Ζοάο Φέλιξ)