Ο Σπανούλης οδηγεί τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος

O Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ΣΕΦ και βρίσκεται πλέον μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχούς πρωταθλήματος. Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 77-72 στο τρίτο παιχνίδι των τελικών και έκαναν το 2-1.

57474d541dc524b43b8b4afa

Ο Βασίλης Σπανούλης οδήγησε την ομάδα του Πειραιά στη νίκη, φωνάζοντας «παρών» στο φινάλε του αγώνα. Ο αρχηγός του Ολυμίακού, πήρε τα σουτ όταν οι συμπαίκτες του δίσταζαν και οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη, που τρία λεπτά πριν τη λήξη δεν φαινόταν στον ορίζοντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε 8-2 αλλά με τους Παπαγιάννη να κυριαρχεί στον αέρα και να σκοράρει απέναντι στον Μιλουτίνοφ οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 10-0 και προσπέρασαν με 12-8, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 21-17.

Οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν με 22-21 μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια οι Στρόμπερι, Χάκετ έδωσαν ενέργεια και σκορ για το 32-26, όμως οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα και με τους Φώτση, Φελντέιν προηγήθηκαν με 44-39 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 44-41.

Κάπως έτσι πήγε το παιχνίδι ως το 30΄ (57-62), ενώ στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 με σκορ 59-66, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πολλά ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν κολλήσει επιθετικά, έχασαν και τον Πρίντεζη με τραυματισμό, αλλά κάπου εκεί ήρθε το black out του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε σερί 12-0 με τους Σπανούλη (κυρίως) και Παπαπέτρου να σκοράρουν σημαντικά τρίποντα, προηγήθηκε με 71-66 στα 1:48΄΄ πριν τη λήξη και κράτησε τη διαφορά ως το τέλος.