Νικητής και πάλι στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός με μεγάλη ανατροπή

Με τεράστια ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη φετινή Α1 Ανδρών.

59da6d2a1dc524b96e8b45a5

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 71-68 των «ερυθρόλευκων», στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τους Πειραιώτες να «αυτοκτονούν» στον… επίλογο της αναμέτρησης και να χάνουν ένα δικό τους ματς.

Οι «πράσινοι» δεν έχασαν την ψυχραιμία τους στο +9 του Ολυμπιακού στο 35’ και με τον Ρίβερς να «πυροβολεί» από την περιφέρεια και τον Καλάθη να παίζει τρομερή άμυνα, νίκησαν 71-68, μέσα στο κεκλεισμένων θυρών ΣΕΦ!

Στα 5:40’’ πριν τη λήξη, όπου το σκορ ήταν στο 65-56, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαθαν μπλακ άουτ κι έτσι το επιμέρους σκορ στα εναπομείναντα λεπτά μετατράπηκε σε 3-15, υπέρ του «τριφυλλιού».

Ο Καλάθης τελείωσε το ντέρμπι με γεμάτη στατιστική, έχοντας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τους Ρίβερς και Γκιστ να είχαν από 13 πόντους ο καθένας.

Από τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο ΜακΛίν με 18 πόντους, ενώ ο Τόμπσον είχε 13.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Σημαντική αποκάλυψη Βερύκιου: «Υπάρχει έντονος προβληματισμός στη ΝΔ για το πώς μπορούν να “πιάσουν” τον Κασσελάκη» (video)