Nέο περιστατικό θρόμβωσης 15 μέρες μετά από εμβολιασμό με Astrazeneca στην Κρήτη

Όπως αναφέρουν, από τον ιατρικό φάκελο της ασθενούς δεν προκύπτει άλλη διασύνδεση με την υγεία της πλην του εμβολίου.

NewsRoom 18/05/2021 | 14:20

Η γυναίκα, μητέρα τριών παιδιών, εμβολιάστηκε πριν από 15 ημέρες και σύμφωνα με πληροφορίες του Creta24, μετά τον εμβολιασμό της με το εμβόλιο της Astrazeneca, εμφάνισε συμπτώματα θρομβοπενίας. Πρόκειται μια αυτοάνοση επιπλοκή και αφορά στη διαταραχή της πηκτικότητας του αίματος.

Σύμφωνα με πληροφορίες από το ίδιο Μέσο, οι ειδικοί που εξετάζουν το περιστατικό, θεωρούν πως υπάρχει «μεγάλη υποψία» πως πρόκειται για συμπτώματα άμεσα συνδεδεμένα με το εμβόλιο. Όπως αναφέρουν, από τον ιατρικό φάκελο της ασθενούς δεν προκύπτει άλλη διασύνδεση με την υγεία της πλην από το εμβόλιο. Η γυναίκα νοσηλεύεται στο Βενιζέλειο νοσοκομείο Ηρακλείου. 

Η υπόθεση έρχεται λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση ότι ο ΕΟΦ εξετάζει τον φάκελο του 35χρονου στην Κρήτη που εμφάνισε θρομβώσεις μετά τον εμβολιασμό του.