Euroleague: Βαριά ήττα του Ολυμπιακού στη Μαδρίτη

Ο Ολυμπιακός αν και έπαιξε καλό μπάσκετ ανά διαστήματα, γνώρισε βαριά ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 65-83, στην πρεμιέρα της Euroleague.

57fea4451dc524606a8b472f

Οι «ερυθρόλευκοι» προδόθηκαν από την κακή περιφερειακή τους άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και από τα ατομικά λάθη των παικτών του στην τέταρτη περίοδο. Η ελληνική ομάδα έδειξε ανέτοιμη. Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά σημεία» των πρωταθλητών Ελλάδος, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά της 3ης και 4ης περιόδου, και έχτισε διψήφια διαφορά που δεν ήταν δυνατό να καλυφθεί από τους «ερυθρόλευκους».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιουλ με 20 πόντους, ενώ ο Λοτζέσκι με 14 και ο Σπανούλης με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού.

Βέλγιο: Κατάληψη στο πανεπιστήμιο της Γάνδης υπέρ των Παλαιστινίων και υπέρ της πράσινης μετάβασης