Α1: Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός έριξε 40 πόντους στην Κύμη

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες υπό την καθοδήγηση του Τσάβι Πασκουάλ, μετά τις δύο επιτυχίες στην Ευρωλίγκα με Μπάμπεργκ και Ερυθρό Αστέρα. Οι «πράσινοι» νίκησαν με το ευρύ 92-52 την Κύμη, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στην Α1.

58178a751dc52454678b4980

Οι «πράσινοι» έπαιξαν με το δόγμα του νέου προπονητή τους, δηλαδή γρήγορα στην επίθεση αλλά δίνοντας έμφαση και στην άμυνα, με τη νεοφώτιστη ομάδα της Εύβοιας να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό του αντιπάλου της, που έκανε μια καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα με την Αναντολού Εφές.

Ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με πρώτο σκόρερ τον Παππά με 13 πόντους, Μπουρούση – Καλάθη από 12 και αρκετούς άλλους πέριξ των 10, με ευχάριστη έκπληξη τον Μποχωρίδη που μέτρησε 9 πόντους, άλλα τόσα ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 35-25 στο πρώτο δεκάλεπτο και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το ημίχρονο, που τους βρήκε μπροστά με 59-32. Ο Πασκουάλ χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην 12άδα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στους Πατ Καλάθη καιν Λούντζη.