Βασίλισσα ξανά – Η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για 15η φορά στην ιστορία της, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ των 310 προσκλήσεων, με 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» υποχρεώθηκαν στη δεύτερη φετινή ήττα σε τρεις αγώνες από στην Ένωση, εντός των συνόρων.,

573b79cb1dc5249c5c8b4975

Ο υπηρεσιακός προπονητής της ΑΕΚ, Στέλιος Μανωλάς, έγινε μόλις ο πέμπτος στην ιστορία της αθηναϊκής ομάδας (Τζανετής, Νεγρεπόντης, Μπάγεβιτς, Ραβούσης οι άλλοι ) που έχει κατακτήσει το Κύπελλο ως παίκτης και τεχνικός.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό καθώς ο Ολυμπιακός ήταν εκτός ρυθμού, έχοντας αγωνιστική απραξία ενός μήνα, ενώ η ΑΕΚ, που είχε παραχωρήσει γήπεδο, έπαιζε δίνοντας χώρο, αλλά χωρίς να απειλείται.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη ευκαιρία τους, όταν στο 39ο λεπτό ο Βάργκας σέντραρε από αριστερά και ο Μάνταλος βρήκε τη μπάλα με τον ώμο, στέλνοντάς τη στα δίχτυα στο 39΄.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 51΄ ο Βάργκας βρήκε τον Τζιμπούρ στην κόντρα και ο Αλγερινός πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Ρομπέρτο για το 2-0.

Ο Σίλβα πέρασε τους Πάρντο, Ιντέγε ενώ λίγο μετά ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Ντομίνγκες, αλλά έπρεπε να φτάσει το ματς στο 80΄ για να χάσει ο Ολυμπιακός την πρώτη αληθινά μεγάλη ευκαιρία, όταν η βολίδα του Μαζουακού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ντομίνγκες έδωσε κάποιες ελπίδες στον Ολυμπιακό μειώνοντας σε 1-2 στο 84ο λεπτό, μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Φορτούνη και δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά στο διάστημα που απέμεινε οι «ερυθρόλευκοι» δεν απείλησαν.

Μούκανος για τον τραγικό θάνατο του Θόδωρου Αγγελόπουλου: Εκτινάχθηκε και έπεσε σε ένα φρεάτιο (video)