Θρίαμβος της Εθνικής

Η εθνική μας ομάδα προκρίθηκε στους “8” του EURO 2012, καθώς επικράτησε 1-0 της Ρωσίας στη Βαρσοβία και κατέκτησε την…

ellas

Η εθνική μας ομάδα προκρίθηκε στους “8” του EURO 2012, καθώς επικράτησε 1-0 της Ρωσίας στη Βαρσοβία και κατέκτησε την δεύτερη θέση του Α΄ ομίλου. Ο αρχηγός, Γιώργος Καραγκούνης, πέτυχε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (+45΄) το “χρυσό” γκολ της εθνικής μας. Κλεισμένη στην περιοχή της η Ελλάδα, προσπαθούσε να “βγάλει” το ημίχρονο. Ηταν σαφείς οι οδηγίες του Σάντος να διατηρηθεί το “μηδέν” πάση θυσία για να έχουμε την ευκαιρία να “χτυπήσουμε” το ματς προς το τέλος.Η λήξη του ημιχρόνου ξεπέρασε και τις προσδοκίες του Σάντος, αφού κανείς δεν περίμενε -με βάση την εικόνα του παιχνιδιού- ότι η Ελλάδα θα έπαιρνε προβάδισμα! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τοροσίδης εκτέλεσε ένα δυνατό πλάγιο, ο Ιγκνάσεβιτς προσπάθησε να διώξει, όμως με την κεφαλιά του έβγαλε… εξαιρετική πάσα στον Καραγκούνη. Ο αρχηγός μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε τον Μαλαφέεφ, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την 120η διεθνή του συμμετοχή. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Έλληνες παίκτες να πανηγυρίζουν ακόμα μία πολύ μεγάλη επιτυχία. Ακριβώς με την ίδια συγκομιδή με το 2004 (1 νίκη, 1 ισοπαλία, 1 ήττα) η εθνική μας πήρε την πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει -πιθανότατα- τη Γερμανία.

Βέλγιο: Κατάληψη στο πανεπιστήμιο της Γάνδης υπέρ των Παλαιστινίων και υπέρ της πράσινης μετάβασης