Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να ηττήθηκε με 3-2 στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου, αλλά με τη νίκη της στο «Καμπ Νου» με 3-0, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στις 27 Μαΐου στο Βερολίνο.

barca 1

Στο 7ο λεπτό, ο Μπουσκέτς «έχασε» στην περιοχή τον Μπενάτια σε εκτέλεση κόρνερ και ο Μαροκινός κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «Βαυαρούς». Οι απουσίες των Ριμπερί και Ρόμπεν ΄ξταν ορατές, όπως και στο πρώτο ματς,  ενώ η Μπάγερν αδυνατούσε και ανασταλτικά. Στο 15΄ λοιπόν η κάθετη πάσα του Μέσι έβγαλε τον Σουάρες στην πλάτη της γερμανικής άμυνας, εκείνος έφτασε απέναντι στον Νόιερ και πάσαρε στον Νεϊμάρ, ο οποίος ισοφάρισε σε άδεια εστία.

Στο 29’ ο Σουάρες πάσαρε στον Βραζιλιάνο άσο κι εκείνος με συρτό σουτ νίκησε εκ νέου τον Νόιερ, σημειώνοντας το τρίτο του γκολ σε δύο αγώνες απέναντι στον καλύτερο τερματοφύλακα του κόσμου. Ο ρυθμός έπεσε για τη Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 59ο λεπτό ο Λεβαντόσφκι με «ξερό» σουτ από το ύψος της περιοχής άφησε «άγαλμα» τον Τερ Στέγκεν γράφοντας το 2—2. Το τελικό 3-2 για τη Μπάγερν έκανε στο 74΄ ο Μίλερ μετά από πάσα του Σβαϊνστάιγκερ, δίνοντας νίκη γοήτρου στην ομάδα του.

Το ΚΚΕ χαρακτηρίζει “αντικομμουνιστική αθλιότητα”, προεκλογικό διαφημιστικό σποτ της Ευρωβουλής

ΚΚΕ

«Το ανιστόρητο σποτ προσφέρει άθελα του και μια πολύτιμη υπηρεσία. Φανερώνει ποιον πραγματικά θεωρεί αντίπαλο…