Newsroom

Newsroom

Πύρρειος νίκη του Ολυμπιακού επί τη Κύμης – Πρόβλημα με Μάντζαρη

Την πρώτη νίκη του στην Α1 φέτος, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό, πέτυχε ο Ολυμπιακός, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό, 85-56, απέναντι στην Κύμη, για τη 2η αγωνιστική.

5964bbcf1dc5244e608b47c0

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν επέτρεψε να γίνουν εμφανείς οι απουσίες των Σπανούλη, Παπανικολάου από πλευράς «ερυθρόλευκων» που… είδαν και τον Βαγγέλη Μάντζαρη να τραυματίζεται.

Με τον Χόλις Τόμπσον να σκοράρει τους 16 από τους πρώτους 28 πόντους των φιλοξενούμενων και τον Μιλουτίνοφ να είναι παραγωγικός μέσα στη ρακέτα, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 20 πόντων (43-23) και ουσιαστικά τελείωσαν εκεί το παιχνίδι.

Ο Ρόμπερτς επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, παίρνοντας 16:14 λεπτά συμμετοχής αλλά ήταν άστοχος (0/4 σουτ), μοιράζοντας πάντως 4 ασίστ.

Η ατυχία δεν λέει να εγκαταλείψει πάντως τον Ολυμπιακό, αφού σήμερα τραυματίστηκε στο δάχτυλο του αριστερού ποδιού ο Μάντζαρης, στη διάρκεια της πρώτης περιόδου και δεν χρησιμοποιήθηκε έκτοτε.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρήκε την ευκαιρία για να δώσει χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Αρσενόπουλο, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους, ενώ ο Τολιόπουλος έπαιξε περίπου 15 λεπτά και είχε 11 πόντους, με 3/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85