Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός στη Βαρκελώνη, κόντραρε στα ίσα την Μπαρτσελόνα φτάνοντας πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, αλλά…

1190346

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός στη Βαρκελώνη, κόντραρε στα ίσα την Μπαρτσελόνα φτάνοντας πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, αλλά ηττήθηκε με 80-76, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας ήταν σε δαιμονισμένη φόρμα στη Τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας 6/6 τρίποντα (22 πόντους συνολικά), με τους ισπανούς να κάνουν τη πρώτη τους νίκη στην 2η φάση της διοργάνωσης, ενώ ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Με 4/4 συνεχόμενα τρίποντα (δύο από το Γκιστ) και με εξαιρετική άμυνα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10 πόντους από τη Μπαρτσελόνα (6-16) περίπου 3.30’’ πριν τη λήξη του πρώτου 10λεπτου. Με τρίποντο του Μπλουμς ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά (25-35), αλλά μέσα σε δύο λεπτά με επιμέρους σκορ 9-2 οι Καταλανοί πλησίασαν για να τελειώσει το ημίχρονο ισόπαλο με σκορ 37-37.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας βομβάρδιζε τρίποντα στο τρίτο 10λεπτο, δίδοντας την ευκαιρία στους Καταλανούς να ξεφύγουν με 10 πόντους (54-44).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πλησίασε στο 56-51 αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ αλλά ο ασταμάτητος Χουέρτας, με το 6ο του τρίποντο έδωσε… αέρα 10 πόντων στη Μπαρτσελόνα.

Στην τελευταία περίοδο του ματς και παρά τα γρήγορα φάουλ των Γκιστ και Σλότερ (από 4 ο καθένας) ο Παναθηναϊκός επανήλθε και με νέο τρίποντο του Φώτση περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη πλησίασε στο καλάθι (72-70).

Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο Top 16.
Κορυφαίος του τριφυλλιού ήταν ο ΝτεΜάρκους Νέλσον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 12 (1), Χεζόνια 11 (3), Χουέρτας 22 (6), Αμπρίνες 11 (1), Σατοράνσκι 2, Τόμας 4, Όλεσον 5 (1), Τζάκσον, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 9
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 7 (1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 8 (2), Νέλσον 16, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (3), Μπατίστα 9 (12ρ.), Μπλουμς 3 (1)