Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο ποδόσφαιρο γυναικών η Ισπανία γράφοντας ιστορία

Οι «Φούριας Ρόχας» έφτασαν δίκαια... στην κορυφή του κόσμου.

spain

Η Ισπανία νίκησε 1-0 την Αγγλία στον τελικό κι ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Όλγα Ορτέγκα ήταν η «χρυσή» σκόρερ για τη «φούρια ρόχα», η οποία έγινε η πέμπτη διαφορετική εθνική ομάδα που κατακτά το τρόπαιο.

Η αρχηγός της Ισπανίας πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, με τρομερό αριστερό σουτ στο 29ο λεπτό. Οι Ισπανίδες είχαν ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, με αποκορύφωμα το πέναλτι της Ερμόσο, το οποίο απέκρουσε η Ερπς στο 70’.

Στα τελευταία λεπτά, οι Αγγλίδες ανέβασαν την πίεση τους, αναζητώντας ένα γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Μετέτρεψαν σπίτι στην Ιπποκράτειο Πολιτεία σε παράνομο κέντρο απεξάρτησης – Πέντε συλλήψεις