Newsroom

Newsroom

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης!

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 62-62 μέσα στο «Nick Galis Hall» επί του Άρη σε έναν αγώνα με πολλές συγκινήσεις, νεύρα και εντάσεις, που κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις.

580bc3261dc52472568b46c9

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά στην αρχή, με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι εκνευριστικά άστοχοι. Ο Άρης τελείωσε με προβάδισμα 18-16 την πρώτη περίοδο και διατηρούσε μικρές διαφορές μέχρι το 15ο λεπτό, όταν για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ με 23-24. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στο +5 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 32-33.

Ο Άρης έχασε τον Καββαδά από τραυματισμό, ο ΠΑΟΚ ήταν σταθερά μπροστά αλλά 5 λεπτά πριν την λήξη με μια εκπληκτική αντεπίθεση και ένα σερί 10 πόντων ο Άρης πήρε προβάδισμα 57-53.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Γλυνιαδάκης έκανε το 62-62 από τη γραμμή των βολών κι εν συνεχεία ο Χρυσικόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον Ντραγκίσεβιτς, κερδίζοντας το αντιαθλητικό φάουλ του Σέρβου! Ο φόργουορντ του ΠΑΟΚ έκανε το 62-64 με 2/2 βολές και στη συνέχεια ο Ξανθόπουλος έκανε airball σε σουτ τριών πόντων, ενώ ο Μπράιαντ κλείδωσε τη νίκη του δικεφάλου με 2 βολές!

Εικόνες που «κόβουν» την ανάσα: Αεροπλάνο στο Ηράκλειο περνά ξυστά πάνω από τις ταράτσες (Video)