Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός διέλυσε την Αρμάνι στο ΣΕΦ

[…]

spanoulas

Ο Ολυμπιακός παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε την Αρμάνι Μιλάνο με 81-58 στο ΣΕΦ, κάνοντας το 2Χ2 στο ξεκίνημα του 6ου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Πειραιά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και επίθεση στο δεύτερο 20λεπτο, υποχρέωσε σε βαριά ήττα την ιταλική ομάδα, και αυξάνει τις πιθανότητες πρόκρισης στα νοκ άουτ παιχνίδια του θεσμού.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται μόλις με 4 πόντους διαφορά (39-35), όμως στο δεύτερο μέρος τα πάντα άλλαξαν.

Με όπλο την εξαιρετική άμυνα (η Αρμάνι δεν πέτυχε περισσότερους από 23 πόντους και στα δύο 10λεπτα), αλλά και την επίθεση να πετάει φωτιές (42 πόντους συνολικά), η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ με τη διαφορά περίπου 1.20΄΄ πριν το τέλος να εκτοξεύεται στους 28 πόντους (81-53).

Για τους νικητές οι Πετγουέι και Λαφαγιέτ πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ από 12 σημείωσαν οι Λοτζέσκι και Πρίντεζης. Ο Τζεντίλε με 12 ήταν ο μοναδικός παίκτης των φιλοξενούμενων που πέτυχε διψήφιο αριθμό.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58

Κασσελάκης για VIP ασθενείς στο ΕΣΥ: «Νομίζετε ότι έχετε ίσα δικαιώματα στη δημόσια Υγεία;»

Δριμύ κατηγορώ από τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ κατά της κυβέρνησης για την κατάσταση στο ΕΣΥ

Συνεχίζεται η επέλαση της αφρικανικής σκόνης – Πολύ υψηλές θερμοκρασίες στην Κρήτη

Λίγες νεφώσεις παροδικά πυκνότερες και αυξημένες συγκεντρώσεις σκόνης στην ατμόσφαιρα περιμένουμε στην Αττική