Europa League: Σεβίλλη για κούπα – "Αθάνατη" η Ντνίπρο

Η Σεβίλη κατά πάσα πιθανότητα θα υπερασπιστεί τον τίτλο του Γιουρόπα Λιγκ, μετά την εμφατική νίκη με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό αγώνα κόντρα στη Φιορεντίνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

sevilla fiore

Ο Αλέιξ Βιδάλ, σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και απλοποίησε στο μέγιστο βαθμό την κατάσταση για την ομάδα του Ουνάι Έμερι. Ο Ισπανός ακραίος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των Βιτόλο, Ρέγιες, Μπάκα και πάσα του τελευταίου, ενώ διπλασίασε στο 52΄ όταν από ασίστ του Βιτόλο μπήκε στην περιοχή και προσποιούμενος σέντρα πλάσαρε τον Νέτο από πλάγια δεξιά θέση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκαμεϊρό στο 75΄. Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (14/5) στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας.

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης πήρε για τον τελικό της Βαρσοβίας στις 27 Μαΐου η εκπληκτική Ντνίπρο μετά την ισοπαλία με 1-1 στο «Σαν Πάολο» με τη Νάπολι. Ο Νταβίντ Λόπεθ στο 50΄ άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι, όταν σε εκτέλεση κόρνερ η ουκρανική άμυνα ολιγώρησε και ο άσος της Νάπολι έκανε από κοντά το 1-0.
Στο 81ο λεπτό όμως, ο Σέλεζνιοφ που είχε μπει αλλαγή ένα λεπτό πριν, σκόραρε το τελικό 1-1 αλλά από θέση οφ σάιντ. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο στάδιο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου την επόμενη Πέμπτη, 14 Μαΐου.

Το ΚΚΕ χαρακτηρίζει “αντικομμουνιστική αθλιότητα”, προεκλογικό διαφημιστικό σποτ της Ευρωβουλής

ΚΚΕ

«Το ανιστόρητο σποτ προσφέρει άθελα του και μια πολύτιμη υπηρεσία. Φανερώνει ποιον πραγματικά θεωρεί αντίπαλο…