Euroleague: Επίκή ανατροπή και μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στη Γερμανία

Ο Παναθηναϊκός, έκανε επική ανατροπή στο φινάλε (11-0) και έφυγε νικητής από την έδρα της Μπάμπεργκ με 84-83 στο ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο.

58110dbd1dc52417778b456e

Οι «πράσινοι» ήταν τρομεροί στην επίθεση αλλά κακοί στην περιφερειακή άμυνα για μεγάλο διάστημα, στο πρώτο 20λεπτο. Με τον Τσάβι Πασκουάλ στο ντεμπούτο του στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ μυαλωμένα, είχε «διαβάσει» το παιχνίδι των αντιπάλων και με τους Φελντέιν (13π στο πρώτο μέρος), Κέι Σι Ρίβερς (10π.) σε εξαιρετικό βράδυ προηγήθηκε ακόμη και με +9 πόντους.

Η ελληνική ομάδα «προδόθηκε» από την περιφερειακή της άμυνα και από ένα «νεκρό» τρίλεπτο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι 15 πρώτοι πόντοι της Μπάμπεργκ προήλθαν από ισάριθμα τρίποντα, εκτός από τους τρεις πρώτους πόντους που ήταν καλάθι και φάουλ του Ραντόσεβιτς.

Στο πρώτο 20λεπτο οι Γερμανοί είχαν 7/14 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός 6/10, εκ των οποίων τρία πέτυχε ο Φελντέιν, ένα ο Ρίβερς, ένα ο Φώτσης κι ένα ο Σίνγκλετον. Με 3/3 τρίπονται ο Μέλι και 13 συνολικά πόντους ήταν αυτός που έκανε τη ζημιά στο «τριφύλλι».

Στο τρίτο 10λεπτο ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά, παίζοντας κακή άμυνα και καθόλου καλές επιθετικές επιλογές. Δέχτηκε επί μέρους σκορ 17-2 και βρέθηκε πίσω με 10 πόντους. Κατάφερε, όμως να ισοφαρίσει με τρίποντο του Μπουρούση (60-60), αλλά δεν είχε διάρκεια η αντεπίθεση που έκανε.

Με νέο επι μέρους σκορ 10-2 στην 4η περίοδο η Μπάμπεργκ ξέφυγε με 9 (73-64) και η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με επική ανατροπή (σερί 11-0) στα τελευταία λεπτά πήρε τη μεγάλη νίκη, με σουτ του Νικ Καλάθη κοντά στη ρακέρα, 3,2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς.