Euro 2012: Δανία-Πορτογαλία 2-3

Την πρώτη της νίκη πήρε η Πορτογαλία στο 2ο όμιλο του Euro 2012, επικρατώντας της Δανίας με 3-2. Οι Πορτογάλοι…

Την πρώτη της νίκη πήρε η Πορτογαλία στο 2ο όμιλο του Euro 2012, επικρατώντας της Δανίας με 3-2. Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του αμυντικού Πέπε στο 24ο λεπτό, ενώ μετά το εύστοχο πλασέ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Πόστιγκα έκαναν δύο τα τέρματά τους. Ο Μπέντνερ μείωσε για τη Δανία με 2-1 στο 41ο λεπτό, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό και ο Μπέντνερ με δικό του γκολ έφερε το ματς στα ίσια στο 80ο λεπτό. Το περιπετειώδες τρίποντο για την Πορτογαλία ήρθε στο 87ο λεπτό με ωραίο πλασέ του επιθετικού Βαρέλα.

Βέλγιο: Κατάληψη στο πανεπιστήμιο της Γάνδης υπέρ των Παλαιστινίων και υπέρ της πράσινης μετάβασης