Επέμβαση Κοντονή για τα αντικείμενα στο Άρης-ΑΕΚ

Το φύλλο αγώνα του χθεσινού επεισοδιακού αγώνα μπάσκετ μεταξύ του Άρη και της ΑΕΚ για τα πλέι-οφ της Α1 κατηγορίας Ανδρών, ζήτησε ο υφυπουργός Αθλητισμού Σταύρος Κοντονής. Ο αγώνας στον οποίο ο Άρης τελικά επικράτησε με 79-68, διεκόπη επί 25 λεπτά όταν οπαδοί του Άρη άρχισαν να πετούν αντικείμενα στο παρκέ.

aris aek2

Εκτός από το φύλλο αγώνα, ο Σταύρος Κοντονής ζήτησε τις εκθέσεις της Ελληνικής Αστυνομίας, του παρατηρητή του ΕΣΑΚΕ και του παρατηρητή της ΔΕΑΒ, καθώς και το βίντεο του αγώνα, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν και πόσο συντρέχει περίπτωση εφαρμογής διατάξεων του Ν. 4326/15 αναφορικά με την επιβολή κυρώσεων για φαινόμενα βίας.

Για την ιστορία, η νίκη αυτή του Άρη ήταν η δεύτερη επί της ΑΕΚ κι έτσι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα ημιτελικά των πλέι-οφ όπου θα αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα τον φιναλίστ της Ευρωλίγκα Ολυμπιακό. Αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι τη διακοπή το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και διαφαινόταν πως η πρόκριση στους «4» θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

ΦΩΤΟ: ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, eurokinissi

Το ΚΚΕ χαρακτηρίζει “αντικομμουνιστική αθλιότητα”, προεκλογικό διαφημιστικό σποτ της Ευρωβουλής

ΚΚΕ

«Το ανιστόρητο σποτ προσφέρει άθελα του και μια πολύτιμη υπηρεσία. Φανερώνει ποιον πραγματικά θεωρεί αντίπαλο…