"Ατσάλινος" ΠΑΟΚ με 10 παίκτες απέσπασε ισοπαλία από την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ έμεινε με 10 παίκτες από το 32ο λεπτό μετά την αποβολή του Γιώργου Τζαβέλλα, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να πάρει την ισοπαλία 0-0 και μαζί το προβάδισμα για την πρώτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

574b40611dc52407168b470b

Η ΑΕΚ γνώριζε πως μόνο με νίκη μπορεί να κρατάει την τύχη στα χέρια της στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν επιθετική. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ροντρίγκεζ. Στο 32 ο Τζαβέλλας άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες και πλέον στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παιχνίδι χάνοντας τη μεγαλύτερή της ευκαιρία στο 68ο λεπτό όταν ο Αραβίδης σημάδεψε το δοκάρι.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και πλέον ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός παίζουν τον «τελικό» των πλέι οφ στην Τούμπα την Τρίτη. Εκεί, ο ΠΑΟΚ με νίκη ή ισοπαλία θα κατακτήσει την πρώτη θέση ενώ ο Παναθηναϊκός χρειάζεται μόνο τη νίκη.