Euroleague: Ξόρκισε τον "δαίμονα" Μπάμπεργκ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπάμπεργκ με 83-77 στο ΣΕΦ, σπάζοντας την κακή παράδοση, μετά από τρεις συνεχείς ήττες απέναντι στους Γερμανούς και συμπλήρωσε 14 νίκες σε 20 αγώνες στην Ευρωλίγκα.

588bba5c1dc52476658b541b

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, «έπεσαν» όμως στο δεύτερο και επέτρεψαν πολλούς εύκολους πόντους στους Γερμανούς.

Ο Κώστας Παπανικολάου (12 πόντοι) έκανε τη διαφορά για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Κεμ Μπιρτς ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, που έδωσε τη νίκη στο τέλος, όταν η ομάδα του Τρινκιέρι μείωσε στο καλάθι (71-69) πριν τη λήξη.

Ο Ματ Λοτζέσκι πέτυχε 13 πόντους με τον Μπιρτς να τελειώνει το ματς με double-double, 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, απόντος Γιώργου Πρίντεζη που τέθηκε νοκ άουτ λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 15 πόντους.

Εικόνες που «κόβουν» την ανάσα: Αεροπλάνο στο Ηράκλειο περνά ξυστά πάνω από τις ταράτσες (Video)