Newsroom

Newsroom

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει στην Αθήνα!

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος με πρώτο σταθμό τον κινηματογράφο «Τριανόν» στην Αθήνα, από τις 20-26 Οκτωβρίου.

580b576d1dc5242d568b4617

Έτσι, λοιπόν, οι φίλοι του «συμπυκνωμένου» κινηματογραφικού λόγου θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν το σύνολο του Ελληνικού Διαγωνιστικού Προγράμματος του 39ου Φεστιβάλ, όπως και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας. Νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Μαραγκός για τον «Κύβο» του, τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Ντίνος Παναγόκος για το «Νανούρισμα της Μαρίας», ενώ το Grand Prix του Διεθνούς Διαγωνιστικού κέρδισε ο Samir Mehanovic για την ταινία του «Mouth of Hell». Αναλυτικά το πρόγραμμα των προβολών:

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

19:00 – 21:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Αόρατος” 29’ Κώστας Γεραμπίνης

“Unattendeditem” 13’ Φίλιππος Βοκοτόπουλος

“Smokeinthewater” 24’ Σπυρίδων Παπασπύρου

“Ρήξη τυμπάνου” 19’ Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης

“Ταξί” 12’ Συνοδινός Μοσχίδης

“Pet” 11’ Χρήστος Μωραΐτης

21:00 – 23:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Θεατής” 18’ Θοδωρής Βουρνάς

“Ummi” 15’ Νίκος Αυγουστίδης

“Μάγδα” 20’ Δημήτρης Ζούρας

“2 1/2” 10’ Χρήστος Νταμπακάκης

“Therefugees” 3’ Άννη Καλτσίδου

“Vitatio” 7’ Νίκος Ραδαίος

“Ο αγρότης” 16’ Στάθης Αποστόλου

“TheflyIswatted” 20’ Εσμεράλδα Μομφερράτου

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

19:00 – 21:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Φιλοκτήτης – Ο μύθος ενός ξένου” 16’ Κατερίνα Καλκετενίδη

“Ο φίλος μου και γω” 15’ Αλέξανδρος Λουϊζίδης

“Ευριπίδου 14” 16’ Μιχάλης Δημητρίου

“Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας” 20’ Νίκος Θεοδοσίου

“Μόνικα” 5’ Δημήτρης Αργυρίου

“Κορίτσια της θάλασσας” 13’ Σήφης Μάινας

21:00 – 23:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Στα σκοτεινά στην Κρήτη” 26’ Βίκη Αρβελάκη

“Η γάτα” 29’ Αναστασία Αναγνωστοπούλου

“Diversity” 3’ Δημήτριος Μανιώρος

“Dove” 18’ Κωνσταντίνος Χαλιάσας

“Η άλλη” 7’ Αναστασία Ρίζου

“Γενέθλια” 13’ Δημήτρης Κατσιμίρης

“A job interview” 7’ Αντώνης Γλαρός

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

17:00 –19:00

Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Nelly» Chris Raiber Αυστρία 16’

Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

“Before Lunch” (Πριν το μεσημεριανό) Simon Szabó Ουγγαρία 9’

Ειδικό Βραβείο

“The One” (Το έτερόν μου ήμισυ) Ivan Pavljutskov Εσθονία 13’

Ειδικό Βραβείο

“The same blood” (Το ίδιο αίμα) Mitry Semenov-Aleinikov Λευκορωσία. 15’

Ειδικό Βραβείο

«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος Ελλάδα 19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

19:00-21:00

Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

“Fighting for Death” (Αγώνας Θανάτου)EleonoraVeninovaΠ.Γ.Δ.Μ. 14’

Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας

“ThereturnofErkin” (Η επιστροφή του Erkin) Maria Guskova Ρωσία-Κιργιστάν 28’

Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών

“Shootingstar” (Πεφταστέρι) Lyubo Yonchev Βουλγαρία-Ιταλία 28’

Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας

“Madam Black” Ivan Barge Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο 11’

Δεύτερο Βραβείο

“Mouthofhell” (Πύλη της Κολάσεως) SamirMehanovic Σκωτία- Ινδία 15

Grand Prix 2016

21:00 – 23:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Colette and the room B-12” 10’ Αλεξάνδρα Καραμιζάρη

“XENOS ” 11’ Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη

“Το μάτι και το φρύδι” 17’ Κωστής Χαραμουντάνης

“Όπου γης και πατρίς” 30’ Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης

“Odette” 16’ Ευθύμης KosemundΣανίδης

“Sternenkind” 22’ Δανιήλ Μίχαλος

“Helga är i Lund ” 20’ Θέλγια Πετράκη

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

17:00-19:00

Βραβεία και Διακρίσεις 39ουΦεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«3000» Αντώνης Τσώνης 20’

Ειδικό Βραβείο

«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10’

Εύφημος Μνεία

«HelgaäriLund» Θέλγια Πετράκη 20’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water» ΣπυρίδωνΠαπασπύρου 24’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15’

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15’

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη – «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

19:00 – 21:00

Βραβεία και Διακρίσεις 39ουΦεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12’

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28’

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19’

Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25’

Χρυσός Διόνυσος

21:00 – 00:00

Βραβεία και Διακρίσεις 39ουΦεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19’

Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16’

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19’

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13’

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29’

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

19:00- 21:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Το νανούρισμα της Μαρίας” 19’ Ντίνος Παναγόκος

“Κύβος” 24’ Αλέξανδρος Σκούρας

“Διάρρηξη” 9’ Βασίλης Γουδέλης

“Waterproof” 7’ Ελένη Λαζαρίδη

“Χρήστος και Δήμητρα” 13’ Αμέρισσα Μπάστα

“Whale 52” 22’ Θανάσης Τρουμπούκης

“Τοίχος” 13’ Μάγια Τσαμπρού,Μαρκ Σάρτζεντ, Χάρης Τσαμπάς

21:00- 23:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“3000” 20’ Αντώνης Τσώνης

“Κιναισθησία” 10’ Alfredo Pechuan

“Phantomlimb” 12’ Μιχάλης Φελάνης

“Veritas” 12’ Γεώργιος Ζιώγας

“Felicita” 10’ Γιάννης Ζαφείρης

“Λούση” 17’ Σταμάτης Γιαννούλης

“Lily” 12’ Πάρης Γρηγοράκης

“Aurora” 6’ Δέσποινα Οικονομοπούλου

“The story of Edward Healing” 14’ Μάνος Γερογιάννης

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

19:00 – 21:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“Αλεπού” 28’ Ζακλίν Λέντζου

“Marly” 25’ Ελένη Χρυσομάλλη

“Νηπενθές” 17’ Γιάννης Συμβώνης

“Αντίδοτον” 12’ Μιχάλης Χαπέσιης

“Μινώταυρος” 16’ Παναγιώτης Σκορδίλης

“Βύθισμα” 13’ Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη

21:00-23:00

39οΕθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

“HΑλίκη στο καφέ” 18’ Δημήτρης Νάκος

“Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.” 19’ Χρύσανθος Μαργώνης

“Νεμέρτσικα” 13’ Αυρήλιος Καρακώστας

“Butterfly Co.” 11’ Ιφιγένεια Δημητρίου

“Twist” 15’ Μιχάλης Παπαντωνόπουλος

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

17:00 – 19:00

Βραβεία και Διακρίσεις 39ουΦεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Μάγδα» Δημήτρης Ζούρας 20’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

«Γενέθλια» Δημήτρης Κατσιμίρης 13’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

«Νηπενθές» Γιάννης Συμβώνης 17’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

«Ρήξη Τυμπάνου» Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης 19’

Εύφημος Μνεία

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου» Κατερίνα Καλκετενίδη 16’

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» Χρύσανθος Μαργώνης 19’

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής

«Κορίτσια της θάλασσας» Σήφης Μάινας 13’

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

19:00 – 21:00

Βραβεία και Διακρίσεις 39ουΦεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«3000» Αντώνης Τσώνης 20’

Ειδικό Βραβείο

«Felicita» Γιάννης Ζαφείρης 10’

Εύφημος Μνεία

«HelgaäriLund» Θέλγια Πετράκη 20’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

«Smoke in the water» ΣπυρίδωνΠαπασπύρου 24’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

«Twist» Μιχάλης Παπαντωνόπουλος 15’

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Ummi» Νίκος Αυγουστίδης 15’

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη – «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου 16’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

21:00 – 00:00

Βραβεία και Διακρίσεις 39ουΦεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

«Η Αλίκη στο καφέ» Δημήτρης Νάκος 19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα)

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης 29’

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

«Αντίδοτον» Μιχάλης Χαπέσιης 12’

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

«Αλεπού» Ζακλίν Λέντζου 28’

Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

«Το νανούρισμα της Μαρίας» Ντίνος Παναγόκος 19’

Αργυρός Διόνυσος

«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας 25’

Χρυσός Διόνυσος

Απίστευτο γέλιο: Ο Ροντινέι εξηγεί τι σημαίνει μαλ@κ@ς σε βραζιλιάνικη εκπομπή (video)

Ρόντινει

Απίστευτο γέλιο: Ο Ροντινέι εξηγεί τι σημαίνει μαλ@κ@ς σε βραζιλιάνικη εκπομπή (video)

Ο Βραζιλιάνος μπακ του Ολυμπιακού βρίσκεται στη χώρα του διακοπές και μεταδίδει τις ελληνικές λέξεις…

Παρέμβαση Αρείου Πάγου για τις καταγγελίες Βελόπουλου – Κύρτσου περί νοθείας στις ευρωεκλογές

5894708

Παρέμβαση Αρείου Πάγου για τις καταγγελίες Βελόπουλου – Κύρτσου περί νοθείας στις ευρωεκλογές

Εισαγγελική έρευνα μετά τις καταγγελίες των Βελόπουλου – Κύρτσου για νοθεία στις Ευρωεκλογές.

Νίκος Παππάς: Η απάντηση σε πρωτοσέλιδο γνωστής εφημερίδας – «Στήνει νέο μαγαζί»

Νίκος Παππάς

Νίκος Παππάς: Η απάντηση σε πρωτοσέλιδο γνωστής εφημερίδας – «Στήνει νέο μαγαζί»

Ο Νίκος Παππάς απάντησε σε δημοσίευμα εφημερίδας που τον εμπλέκει σε ανεδαφικές, πολιτικές μεθοδεύσεις

Οι πρώτες αιχμές κατά Μητσοτάκη για τον ανασχηματισμό από τον Κελέτση: «Γνώριζα τις πιθανές συνέπειες της στάσης μου»

κελετσης

Οι πρώτες αιχμές κατά Μητσοτάκη για τον ανασχηματισμό από τον Κελέτση: «Γνώριζα τις πιθανές συνέπειες της στάσης μου»

Η άρνησή του να ψηφίσει το νομοσχέδιο για τα ομόφυλα ζευγάρια είναι ο λόγος της…

Ένας χρόνος από το ναυάγιο της Πύλου: «Τους σκοτώσαμε παιδιά. Έξω απ’ το σπίτι μας» – Η προσωπική εμπειρία του Στέφανου Τύρου

MixCollage 14 Jun 2024 02 04 PM 7712

Ένας χρόνος από το ναυάγιο της Πύλου: «Τους σκοτώσαμε παιδιά. Έξω απ’ το σπίτι μας» – Η προσωπική εμπειρία του Στέφανου Τύρου

«Και εκεί, σαστισμένος, συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχουν άλλοι ζωντανοί. Ότι μόνο σοροί βγαίνουν στη στεριά.…

Ανασχηματισμός: Οργή από τον συγγενή θυμάτων των Τεμπών Δημήτρη Πλακιά για Παπακώστα – «Δοκιμάζουν ξανά τις αντοχές μας» (video)

6106345

Ανασχηματισμός: Οργή από τον συγγενή θυμάτων των Τεμπών Δημήτρη Πλακιά για Παπακώστα – «Δοκιμάζουν ξανά τις αντοχές μας» (video)

«Ξαφνικά μετά την εξεταστική των Τεμπών, ανέβηκε τα σκαλοπάτια στην ιεραρχία τους κόμματος δυο δυο»,…