Στα πέναλτι προκρίθηκε η Πολωνία –Τρομερό γκολ του Σακίρι (βίντεο)

Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο πρώτος αγώνας για την πρόκριση στους 8 του Euro, καθώς Ελβετία και Πολωνία πήγαν μέχρι τα πέναλτι για να αναδειχθεί νικητής.

576ebdab1dc524a3648b48de

«Ο Λούκας Φαμπιάνσκι της Πολωνίας ήταν αυτός που εκπληκτικές αποκρούσεις κράτησε την ομάδα του μέσα στη διεκδίκηση της πρόκρισης, καθώς με δύο μεγάλες επεμβάσεις σε κεφαλιά και πλασέ του Ντερντιγιόκ στην παράταση κράτησε «όρθια» την ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα και την οδήγησε στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν δοκάρι με τον Σεφέροβιτς για να ισοφαρίσουν νωρίτερα, ενώ στο έξτρα ημίωρο «άγγιξαν» δύο φορές το γκολ της νίκης με τον Ντερντιγιόκ, αλλά ο Φαμπιάνκσι τους «χάλασε τα σχέδια». Η Πολωνία άνοιξε το σκορ στο 40΄ με το πλασέ του Μπλαστσικόφσκι, κρατούσε τη νίκη-πρόκριση μέχρι το 82΄, αλλά ο Σακίρι με το καταπληκτικό βολ πλανέ έστειλε το ματς στην παράταση (1-1).

Στη πέναλτι η Πολωνία κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση. Ο Λιχτστάινερ έκανε το 1-0 για την Ελβετία, ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε για τους Πολωνούς, ο Τσάκα αστόχησε στη συνέχεια, ενώ ο Μίλικ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ναβάλκα με 2-1. Ο Σακίρι ισοφάρισε 2-2 για την Ελβετία, αλλά οι Γκλικ με το 3Χ3 έβαλε ξανά μπροστά την Ελβετία με 3-2. Το 3-3 έκανε ο Σαρ, με τον Μπλαστσικόφσκι να κάνει το 4-3 για την Πολωνία. Ο Ροντρίγκες ισοφάρισε 4-4 και ο Κριχόβιακ έστειλε την Πολωνία στους «8» του EURO.

Το εκπληκτικό γκολ του Σακίρι με το οποίο ισοφάρισε η Ελβετία:

Μητσοτάκης: Σε πανικό στη Βουλή – Αντί για απαντήσεις, επίθεση και «δεν ντρέπεστε» στην αντιπολίτευση (video)