Ως την “πιο λογική προσέγγιση” θεωρεί ο καθηγητής Περιβαλλοντικής Μηχανικής Δημοσθένης Σαρηγιάννης τη “θυσία” του καρναβαλιού και της Αποκριάς προκειμένου να “σωθεί” το Πάσχα, με δεδομένη την τρέχουσα κατάσταση της πανδημίας στη χώρα μας.
Ερωτηθείς στην πρωινή εκπομπή του ΣΚΑΪ αν θα “θυσιάσουμε” τις Απόκριες για να σωθεί το Πάσχα, ο κ. Σαρηγιάννης απάντησε: “Θα ήθελα να πω όχι, αλλά είναι η πιο λογική προσέγγιση αυτήν τη στιγμή”.
Επιφυλάξεις για τη διεξαγωγή του καρναβαλιού στην Πάτρα και σε άλλες πόλεις εξέφρασε από την πλευρά της και η καθηγήτρια Επιδημιολογίας Ντόρα Ψαλτοπούλου, τονίζοντας: “Το πρόβλημα σε όλες αυτές τις μορφές διασκέδασης είναι ότι βεβαίως είναι καλύτεροι οι εξωτερικοί χώροι σε σχέση με τους εσωτερικούς, αλλά δεν μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση, αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα. Στο σχολείο τουλάχιστον σου στέλνουν ένα μήνυμα, σου λένε είσαι στενή επαφή, ενώ σε έναν τέτοιο χώρο τι στενή επαφή να είσαι; Δεν ξέρεις”.