Παναθηναϊκός: Νίκησε τη Μπασκόνια με τις μάσκες του Γιαννακόπουλου

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει τις 11 από τις 21 ασίστ των «πρασίνων» και τους Γκιστ, Γκάμπριελ, Παππά και Σίνγκλετον να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, 80-76, απέναντι στην Μπασκόνια, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

5a7cbe6f1dc52475688b46f0

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν τον έλεγχο στη 2η και στην 3η περίοδο, αλλά στην 4η επέτρεψαν στους Βάσκους να επιστρέψουν από το -14 (67-53 στο 30ο λεπτό) μειώνοντας απειλητικά στο (-4), ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Το κλέψιμο του Παππά υπήρξε καθοριστικό για την 14η νίκη του Παναθηναϊκού.

Στην κερκίδα χιλιάδες φίλαθλοι στήριξαν την ομάδα, ενώ ορισμένοι φορούσαν αποκριάτικες μάσκες με το πρόσωπο του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, για να δείξουν τη συμπαράσταση τους στον ισχυρό άνδρα της ΚΑΕ, στη διαμάχη του με την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).

Στέφανος Κασσελάκης: «Αλέξη, έλα πάνω» – Η στιγμή που ο Τσίπρας ανεβαίνει στο βήμα (video)