Πανάξια πρόκριση για τον Ολυμπιακό που διέσυρε την Οσμάνλισπορ μέσα στην Άγκυρα

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Οσμάνλισπορ μέσα στην Άγκυρα με 3-0 και προκρίθηκε πανάξια στους «16» του Europa League.

58af21c41dc5245c228b4857

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 47ο λεπτό. Ο Σεμπά εκτέλεσε κόρνερ, ο Μποτία έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ανσαριφάρντ με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στους πρωταθλητές.

Το 2-0 για την ομάδα του Πάουλο Μπέντο έκανε στο 70′ ο Ελιονούσι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ανδρούτσου που νωρίτερα είχε κάνει καταπληκτική ενέργεια μέσα στην τουρκική περιοχή και με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ διπλασιάζοντας τα τέρματά του. Ο ιρανός στράικερ των «ερυθρολεύκων» εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της τουρκικής ομάδας μετά από σουτ του Σεμπά και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τρόμος στη Νέα Υόρκη: Αεροσκάφος έπεσε σε παραλία ενώ προσπαθούσε να κάνει αναγκαστική προσγείωση- Καρφώθηκε με τη μύτη (video)