Παγκόσμιο Υγρού Στίβου: Στα ημιτελικά η εθνική πόλο ανδρών

Ένα μετάλλιο θα διεκδικήσει η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών, όπως δήλωσε κι ο ομοσπονδιακός προπονητής Θοδωρής Βλάχος, μετά την επικράτησή της με 12-11 στα πέναλτι επί της Αυστραλίας, στο πλαίσιο των προημιτελικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου του Καζάν.

polo andron

Η εθνική ομάδα, που προηγήθηκε με 5-4 στο τέλος του τρίτου 8λεπτου, αλλά βρέθηκε να χάνει περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη με 6-5, κατάφερε να ισοφαρίσει, ωστόσο οι Αυστραλοί πήραν ξανά το προβάδισμα (7-6) στα 35΄΄ πριν τη λήξη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν το έβαλε κάτω και 4΄΄ πριν το φινάλε ισοφάρισε με γκολ του Φουντούλη κι όλα κρίθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα».

Αντίπαλος της Ελλάδας στο δρόμο για το μεγάλο τελικό του τουρνουά θα είναι η Κροατία (Πέμπτη, 20:30), με τη «γαλανόλευκη» να ψάχνει την υπέρβαση απέναντι σε μία από τις υπερδυνάμεις του αθλήματος. Σε περίπτωση νίκης εκτός απ’ την διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου οι διεθνείς θα εξασφαλίσουν και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, που παίρνουν οι δύο φιναλίστ του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

(ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ, eurokinissi)

Iνδονησία: Ξύπνησε το ηφαίστειο στο «Δαχτυλίδι της Φωτιάς» – Συναγερμός για τσουνάμι (video)