Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 75-57: Καθηλωτικός και νικητής πριν από το ντέρμπι της Δευτέρας

O Ολυμπιακός διέλυσε (75-57) την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ και έφτασε τις τρεις νίκες στην Euroleague.

image 2023 10 26T232659.580 840x473 1
Λίγη ώρα μετά την ποδοσφαιρική νίκη επί της Γουέστ Χαμ, ο Ολυμπιακός διέλυσε την Αναντολού Εφές με 75-57 σκορπώντας χαρά στους οπαδούς του.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε κάθε σημείο του παιχνιδιού της Αναντολού Εφές και έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 75-57. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν συγκλονιστική άμυνα και ψάχνοντας με θέρμη το εύκολο καλάθι δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, βρήκαν πολλούς πόντους στη μπροστινή πλευρά του γηπέδου.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 3-2 και ετοιμάζονται για την επόμενη δύσκολη εβδομάδα η οποία περιλαμβάνει ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ (30/10) και εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (02/11).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει καλή άμυνα και να στερεί από τους περιφερειακούς των φιλοξενούμενων να βρουν ρυθμό, ωστόσο στην επίθεση σκόραρε μόνο από κοντινή απόσταση και έτσι το προβάδισμα ήταν μικρό (8-5, 6’). Η εναρκτήρια περίοδος τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 17-14 με τους Παπανικολάου και Πλάις να προσφέρουν συνεχόμενους πόντους στις ομάδες τους.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο υψηλό ρυθμό έντασης στα αμυντικά τους καθήκοντα κάτι που δυσκόλευε την Εφές να βρει το δρόμο για το καλάθι του. Στην άλλη πλευρά μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα ο Γουίλιαμς Γκος έδωσε καλύτερο ρυθμό και οι λύσεις ήρθαν πιο εύκολα με 4 διαδοχικούς πόντους από τον Λαρεντζάκη (30-18, 16’). Η επιστροφή του Κλάιμπερν στο παρκέ έφερε σκορ στην τουρκική ομάδα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» επέμεναν να τροφοδοτούν τον Φαλ. Η αστοχία του Γάλλου από τις βολές στέρησε μεγαλύτερο προβάδισμα στο ημίχρονο (33-25).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ενθουσιασμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο εύστοχα τρίποντα (Πίτερς, Κάνααν) βρέθηκε ξανά στο +12 (41-29, 23’). Η Εφές έμοιαζε να ψάχνει μονίμως την προσωπική φάση των Λάρκιν και Μπράιαντ μιας και οι Πειραιώτες τις είχαν κόψει όλες τις υπόλοιπες λύσεις ενώ στην άλλη πλευρά η ταχύτητα έφερνε διαδοχικές ασίστ. Ο Κάνααν με εύστοχο σουτ από τα 6.75 έκανε το 46-32 (25’), Ο Ολυμπιακός δεν είχε σταματημό, έτρεχε δαιμονισμένα το παρκέ και με τον Παπανικολάου να σκοράρει κατά ριπάς, τον Γουόκαπ να δίνει ασίστ και τον Μιλουτίνοφ να σκεπάζει το καλάθι το ταμπλό έγραψε 55-38 (28’).

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, η Εφές έμοιαζε να έχει ξεμείνει νωρίς από ενέργεια και το μόνο που ζητούσε ο Μπαρτζώκας ήταν συγκέντρωση και συνέπεια στα αμυντικά καθήκοντα των παικτών του. Και αυτό συνέβη. Μπορεί να μην σκόραραν, αλλά δε δέχονταν κιόλας (63-46, 34’). Το μόνο που έμενε να μάθουμε είναι το τελικό σκορ με την απάντηση να έρχεται λίγο αργότερα και το 75-57.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα και κυριάρχησε στον έλεγχο του ρυθμού. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν ό,τι ήθελαν την Εφές, ξέφυγαν με διαφορά 18 πόντων και στη συνέχεια απλά φρόντιζαν αυτή να μεγαλώνει (71-48, 37’) αντί να μικραίνει.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Πέραν της συγκλονιστικής άμυνας πρόσφερε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μπομπουά έπαιξε 23 λεπτά και έμεινε στο απόλυτο μηδέν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γουίλιαμς Γκος τελείωσε με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μηδέν λάθη. Πολύ καλός και ο Γουόκαπ (4π., 7ρ., 6ασ., 0λ. ).

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Κανενός. Δεν ξεχώρισε ούτε ένας παίκτης της Εφές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν 22/34 δίποντα, 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ για 10 λάθη. Η Εφές τελείωσε με 45.8% στα δίποντα και 25.8% στα τρίποντα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Basket League και υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (30/10 –20:15). Η Αναντολού Εφές παίζει ως γηπεδούχος με τη Γαλατάσαραϊ (29/10 – 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57

Πηγή: gazzetta.gr