NR
NewsRoom
09/01/2018, 14:26

Oι υποψηφιότητες των βραβείων BAFTA για το 2018

Η Βρετανική ακαδημία κινηματογράφου ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία BAFTA. Η απονομή των «βρετανικών Όσκαρ» θα πραγματοποιηθεί στο Royal Albert Hall του Λονδίνου, την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, με παρουσιάστρια την Joanna Lumley.

NewsRoom 09/01/2018 | 14:26

Η νέα ταινία του «Το Σχήμα Του Νερού» είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί της χρονιάς, καθώς είναι υποψήφιο για βραβείο σε 12 κατηγορίες, ενώ «Η πιο σκοτεινή ώρα» και «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι» ακολουθούν με εννιά υποψηφιότητες η κάθε μια. Το «Blade Runner 2049» και η «Δουνκέρκη» έχουν από οχτώ υποψηφιότητες, ενώ το «Εγώ, η Τόνια» έχει πέντε.

Οι υποψηφιότητες για τα φετινά BAFTA έχουν ως εξής:

Best film

«Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Δουνκέρκη»

«Το Σχήμα Του Νερού»

«Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Outstanding British film

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Ο θάνατος του Στάλιν»

«God’s Own Country»

«Λαίδη Μάκμπεθ»

«Πάντινγκτον 2»

«Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Outstanding debut by a British writer, director or producer

«The Ghoul» – Gareth Tunley, Jack Healy Guttman, Tom Meeten

«I Am Not a Witch» – Rungano Nyoni, Emily Morgan

«Jawbone» – Johnny Harris, Thomas Napper

«Kingdom of Us» – Lucy Cohen

«Λαίδη Μάκμπεθ» – Alice Birch, William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly

Best film not in the English language

«Εκείνη»

«First They Killed My Father»

«Η Υπηρέτρια»

«Χωρίς αγάπη»

«Ο εμποράκος»

Best documentary

«City of Ghosts»

«Δεν είμαι ο νέγρος σου»

«Icarus»

«An Inconvenient Sequel»

«Jane»

Best animated film

«Coco: Το γεύμα του Δάντη»

«Loving Vincent»

«Εγώ, ο Κολοκυθάκης»

Best director

Denis Villeneuve, «Blade Runner 2049»

Luca Guadagnino, «Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»

Christopher Nolan, «Δουνκέρκη»

Guillermo Del Toro, «Το Σχήμα Του Νερού»

Martin McDonagh, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best original screenplay

«Τρέξε!»

«Εγώ, η Τόνια»

«Lady Bird»

«Το Σχήμα Του Νερού»

«Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best adapted screenplay

«Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»

«Ο θάνατος του Στάλιν»

«Film Stars Don’t Die in Liverpool»

«Molly’s Game»

«Πάντινγκτον 2»

Best actress

Annette Bening, «Film Stars Don’t Die in Liverpool»

Frances McDormand, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Margot Robbie, «Εγώ, η Τόνια»

Sally Hawkins, «Το Σχήμα Του Νερού»

Saoirse Ronan, «Lady Bird»

Best actor

Daniel Day-Lewis, «Αόρατη κλωστή»

Daniel Kaluuya, «Τρέξε!»

Gary Oldman, «Η πιο σκοτεινή ώρα»

Jamie Bell, «Film Stars Don’t Die in Liverpool»

Timothée Chalamet, «Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»

Best supporting actress

Allison Janney, «Εγώ, η Τόνια»

Kristin Scott Thomas, «Η πιο σκοτεινή ώρα»

Laurie Metcalf, «Lady Bird»

Lesley Manville, «Αόρατη κλωστή»

Octavia Spencer, «Το Σχήμα Του Νερού»

Best supporting actor

Christopher Plummer, «Όλα τα λεφτά του κόσμου»

Hugh Grant, «Πάντινγκτον 2»

Sam Rockwell, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Willem Dafoe, «The Florida Project»

Woody Harrelson, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best original music

«Blade Runner 2049»

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Δουνκέρκη»

«Αόρατη κλωστή»

«Το Σχήμα Του Νερού»

Best cinematography

«Blade Runner 2049»

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Δουνκέρκη»

«Το Σχήμα Του Νερού»

«Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best editing

«Baby Driver»

«Blade Runner 2049»

«Δουνκέρκη»

«Το Σχήμα Του Νερού»

«Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best production design

«Η πεντάμορφη και το τέρας»

«Blade Runner 2049»

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Δουνκέρκη»

«Το Σχήμα Του Νερού»

Best costume design

«Η πεντάμορφη και το τέρας»

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Εγώ, η Τόνια»

«Αόρατη κλωστή»

«Το Σχήμα Του Νερού»

Best make up & hair

«Blade Runner 2049»

«Η πιο σκοτεινή ώρα»

«Εγώ, η Τόνια»

«Βικτώρια και Αμπντούλ»

«Θαύμα»

Best sound

«Baby Driver»

«Blade Runner 2049»

«Δουνκέρκη»

«Το Σχήμα Του Νερού»

«Star Wars: Οι τελευταίοι Τζεντάι»

Best special visual effects

«Blade Runner 2049»

«Δουνκέρκη»

«Το Σχήμα Του Νερού»

«Star Wars: Οι τελευταίοι Τζεντάι»

«Ο πλανήτης των πιθήκων: Η σύγκρουση»

Best British short animation

«Have Heart»

«Mamoon»

«Poles Apart»

Best British short film

«Aamir»

«Cowboy Dave»

«A Drowning Man»

«Work»

«Wren Boys»

EE Rising Star award

Daniel Kaluuya

Florence Pugh

Josh O’Connor

Tessa Thompson

Timothée Chalamet

To koutipandoras.gr θεωρεί δικαίωμα του κάθε αναγνώστη να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, τονίζουμε ρητά ότι δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν τον εκάστοτε χρήστη και μόνο αυτόν. Παρακαλούμε πολύ να είστε ευπρεπείς στις εκφράσεις σας. Τα σχόλια με ύβρεις θα διαγράφονται, ενώ οι χρήστες που προκαλούν ή υβρίζουν θα αποκλείονται.