Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» την Αρμάνι και πάτησε στην κορυφή

Ο Ολυμπιακός με την πολύ καλή άμυνα επιβλήθηκε (82-66) της Αρμάνι στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Euroleague και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

pap sloyka

Ο επιθετικός πλουραλισμός και η εντυπωσιακή κι άκρως αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο (8 κλεψίματα, παθητικό μόλις 6 πόντων), έδωσε το απαιτούμενο «καύσιμο» στην επίθεση του Ολυμπιακού για να πάρει διαφορά 15 πόντων και να φτάσει στη δεύτερη σερί νίκη του κι ενδέκατη συνολικά στην εφετινή Euroleague, κλείνοντας πανηγυρικά τον α’ γύρο της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 82-66 της Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, υπερασπίστηκαν την έδρα τους και πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, σε μία φοβερή «συγκατοίκηση» μαζί με τις Μπασκόνα, Μπαρτσελόνα και Μονακό (με πρώτο τον Ολυμπιακό), στις οποίες μπορεί να προστεθεί και η Ρεάλ Μαδρίτης, εφόσον νικήσει την Μακάμπι.

Ο πολύ καλός Πίτερς -στο πρώτο σπουδαίο παιχνίδι του μετά από καιρό- το… ξεκίνησε κι ο Τόμας Γουόκαπ το τελείωσε το «έργο» για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην σκληροτράχηλη Αρμάνι, η οποία «επέστρεψε» δύο φορές από διψήφιες διαφορές, αλλά λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην άμυνα των Πειραιωτών…

Η Αλεξία Μπακογιάννη υπέβαλλε μήνυση στον Στέφανο Χίο– Καταγγέλλει φραστική επίθεση