Νίκησε και στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός, επικράτησε 3-2 της ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, νίκησε 3-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής και έδειξε ποιος θα είναι το «αφεντικό» και στο φετινό πρωτάθλημα. Ηδη έχει ξεφύγει 6 βαθμούς από την Ενωση και 7 από τον ΠΑΟΚ.

5435918

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν με γκολ από τα αποδυτήρια. Πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό του αγώνα ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα έξω και ο Αγκιμπού Καμαρά με ένα άπιαστο βολέ άνοιξε το σκορ.

Η Ενωση ισοφάρισε στο 15’. Ο Μάνταλος έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Αραούχο με κεφαλιά νίκησε τον Βατσλίκ, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο (1-1).

Στην συνέχεια ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος, αλλά ο Ολυμπιακός σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 34’ πήρε το προβάδισμα και πάλι το σκορ με γκολ του Ελ Αραμπί.

Πριν από το 1-2 ο Βράνιες έπεσε στην περιοχή του Βατσλίκ από μαρκάρισμα του Μασούρα, ωστόσο ο VAR – ίστας υποστήριξε ότι δεν υπάρχει παράβαση. «Ήταν καθαρό πέναλτι, έπρεπε να το δεις στο VAR», έλεγαν οι άνθρωποι της ΑΕΚ στον Πορτογάλο ρέφερι Φ. Βερίσιμο με το που μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ πίεζε για την ισοφάριση. Οχι, μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά στο 70’ δέχθηκε και τρίτο γκολ από τον Ελ Αραμπί (1-3) και στο 72’ ο Μ. Καμαρά είχε δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο και η Ενωση μείωσε σε 3-2 στο 79’ με τον Αραούχο.

O Πορτογάλος Φ. Βερίσιμο έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αμραμπάτ, Εμβιλά.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βράνιες, Μήτογλου, Μισελέν, Μοχαμάντι (74΄Χατζισαφί), Σιμάνσκι (74΄Γέβτιτς), Σιμόες (87’ Λε Ταλέκ), Μάνταλος, Γκαρσία (46΄Αμραμπατ), Τσούμπερ (74’ Ανσαριφάρντ), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά (87’ Μπα), Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (68’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (84’ Λόπες), Ελ Αραμπί (85’ Τικίνιο).

Πηγή: documentonews.gr

Διπλός ισχυρός σεισμός ταρακούνησε τη μισή Ελλάδα: Τι είναι γνωστό μέχρι τώρα – Οι πρώτες εκτιμήσεις