Νίκησε και τη Λάρισα η ΑΕΚ του Χιμένεθ

Στην 5η θέση μαζί με την Ξάνθη ανέβηκε η ΑΕΚ. Μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, η Ένωση επικράτησε στο ΟΑΚΑ και απέναντι στη Λάρισα με σκορ 3-0.

58b2f3e91dc524b5308b45f8

Μέτριο παιχνίδι σε γενικές γραμμές με τους κιτρινόμαυρους να μην βάζουν το πόδι στο γκάζι, αφού τους περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια. Ο Τόμας Πέκχαρτ, εκμεταλλευόμενος ακόμη μία ασίστ του Βάργκας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 24ο λεπτό.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει απ’ το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως το σουτ του Λάζαρου (47’) βρήκε στο δοκάρι. Τελικά κι ενώ οι βυσσινί άρχισαν να ξεθαρρεύουν, οι παίκτες του Χιμένεθ «σφράγισαν» το τρίποντο με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, που επέστρεψε σχεδόν μετά από τρεις μήνες με γκολ (81’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αλμέιδα (90+2′) που επίσης πήρε χρόνο μετά από αρκετό διάστημα.

Σοβαρό διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ Κολομβίας και Αργεντινής: Ο Μιλέι… ξαναχτύπησε