Μυθική νίκη της Γαλλίας επί των ΗΠΑ στο Μουντομπάσκετ

Η Γαλλία είναι τελικά η ομάδα που κέρδισε την Team USA μετά τον ελληνικό θρίαμβο της Σαϊτάμα το 2006 και προκρίθηκε στους ”4” του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Συγκλονιστικοί Γκομπέρ-Φουρνιέ, δεν ήταν αρκετός ο Μίτσελ

NewsRoom 11/09/2019 | 16:36

Όπως αναφέρει το eurohoops.net μετά από ένα φοβερό ματς, η Γαλλία πανηγυρίζει τη πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τη νίκη της με σκορ 89-79 επί των ΗΠΑ! Το αποτέλεσμα αυτό είναι πλέον ιστορικό για τους νικητές, καθώς για πρώτη φορά οι Γάλλοι κερδίζουν τους Αμερικανούς, ενώ παράλληλα αυτή είναι μόλις η πρώτη ήττα των δεύτερων, μετά τις 1/9/06 και τον μοναδικό άθλο της Εθνικής Ελλάδας!

Οι νικητές θα βρεθούν απέναντι στην Αργεντινή (13/9, 15:00) για μία θέση στον μεγάλο τελικό, ενώ οι χαμένοι θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία (12/9, 14:00) για τις θέσεις 5-8.

Η εξέλιξη: Η Γαλλία ξεκίνησε με… άγριες διαθέσεις την αναμέτρηση με τις ΗΠΑ, πιέζοντας από την αρχή στην άμυνα, έχοντας παράλληλα ρυθμό στην επίθεση. Και ενώ αυτό δεν φάνηκε στη πρώτη περίοδο (18-18), όμως το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν μία άλλη υπόθεση!

Ο Εβάν Φουρνιέ και κυρίως ο Ρούντι Γκομπέρ, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα, έβαλαν σε θέση οδηγού τη Γαλλία, με την ομάδα του Βενσάν Κολέ να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Το τρίποντο και κυρίως οι 12/14 βολές βοήθησαν τους ”τρικολόρ”, με τον Γκρεγκ Πόποβιτς να βλέπει τον Ντόνοβαν Μίτσελ να κάνει φοβερό ματς, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο -6 (45-39) για τις ΗΠΑ!

Η ανατροπή της ανατροπής και τελικά ΜΥΘΙΚΗ Γαλλία!

Η κυριαρχία της Γαλλίας, κυρίως με Γκομπέρ-Φουρνιέ, συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο, με τους παίκτες της να φεύγουν άμεσα με +10 (51-41), αφήνοντας την Αμερική σε έναν ρόλο, που δεν έχουν συνηθίσει, αυτόν του… κυνηγού! Ο Μίτσελ, με τον Κέμπα Ουόκερ ουσιαστικά εκτός ματς, ανέλαβε τον ρόλο του ηγέτη και με ατομικές προσπάθειες, έστειλε τη διαφορά στους 4 (60-58)! Οι Αμερικανοί, όχι μόνο πέρασαν μπροστά (66-63), αλλά φάνηκαν να έχουν πάρει τον έλεγχο στα χέρια τους, ενόψει της τελευταίας περιόδου!

H υπόθεση φάνηκε να είναι των ΗΠΑ, ειδικά μετά το 74-67 στο 32′. Η συνέχεια όμως δεν ήταν καθόλου ανάλογη, με τη Γαλλία να κάνει την ανατροπή και να παίρνει το προβάδισμα με 80-76 στο 37′! Ο Φρανκ Ντιλικίνα ήταν ο παράγοντας ”Χ”, με δύο καθοριστικά τρίποντα, το δεύτερο εκ των οποίων έφερε το σκορ στο 82-76 με λιγότερα από 2′ να απομένουν.

Το μπλοκ του Γκομπέρ σε λέι απ στον Μίτσελ (82-78 στο -53”) και οι 2/2 βολές του εξαιρετικού Νάντο Ντε Κολό, ήταν καθοριστική φάση, όπως και οι 1/3 βολές του Ουόκερ και το κόψιμο του Γκομπέρ αμέσως μετά! Ο Ντε Κολό έκανε το 85-79 με 1/2 βολές, ο Κρις Μίντλετον έκανε λάθος στο -19” και πάλι ο Ντε Κολό με 2/2 βολές έκανε το 87-79 (’15”) και έτσι η Γαλλία πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη με 89-79!

Πού κρίθηκε: Η Αμερική πέρασε μπροστά με 74-67, όμως κάπου εκεί ήρθε η επική ανατροπή των Γάλλων, κάνοντας το 76-82. Σε εκείνο το σημείο, χάθηκε και η ευκαιρία για την Αμερική, με τους νικητές να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Κλειδί οι δύο τάπες του Γκομπέρ και οι βολές του Ντε Κολό!

Παίκτης-κλειδί: Αναμφίβολα, ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν ο κορυφαίος των Γάλλων με 21 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 μπλοκς, δύο εκ των οποίων έφεραν τις πιο καθοριστικές άμυνες του ματς. Από κοντά ο Εβάν Φουρνιέ με 22 πόντους, ενώ η ψυχραιμία του Νάντο Ντε Κολό από τη γραμμή των βολών (9/10) και οι 18 πόντοι του, ήταν επίσης κομβικοί!

Φοβερός αλλά όχι αρκετός ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 29 πόντους σε 31′ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-45, 66-63, 79-89