Με διαιτητή σε «τρικυμία» ο Παναθηναϊκός με την πλάτη στον τοίχο για ευρωπαϊκή διάκριση

Με σκληρό τρόπο επέστρεψε στις ευρωπαϊκές μάχες, μετά από απουσία 5 ετών, ο Παναθηναϊκός.

5654940

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην Ευρώπη μετά από 5 χρόνια, αλλά είδε τον Γάλλο διαιτητή Μπουκέ να αλλάζει τα δεδομένα με μια αδιανόητη αποβολή σε καθοριστικό σημείο, με αποτέλεσμα η Σλάβια Πράγας να φτάσει στη νίκη με 2-0 και να έχει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στα play offs του Conference League.

Η αποβολή-σκάνδαλο του Παλάσιος στο 40′ έδωσε το πάνω χέρι στη Σλάβια Πράγας και σε συνδυασμό με το γκολ που ήρθε γρήγορα στις καθυστερήσεις για το 1-0, την έβαλε σε ξεκάθαρη θέση οδηγού. Ο Γάλλος Μπουκέ επανέφερε τις ισορροπίες με σωστή αποβολή στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά εκεί ο Παναθηναϊκός έβαλε μόνος το χεράκι του για να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Δεν διαχειρίστηκε τον ενθουσιασμό του και έδωσε τον χώρο στη Σλάβια να τον χτυπήσει σε μια αντεπίθεση για το τελικό 2-0, που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στους Τσέχους.

Η Αλεξία Μπακογιάννη υπέβαλλε μήνυση στον Στέφανο Χίο– Καταγγέλλει φραστική επίθεση