Με το δεξί η πρεμιέρα του Ολυμπιακού που κέρδισε 3-1 τη Νίκη Βόλου

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νίκης Βόλου στο “Γ. Καραϊσκάκης” και να φτάσει στην επικράτηση…

olympiacos niki

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νίκης Βόλου στο “Γ. Καραϊσκάκης” και να φτάσει στην επικράτηση με 3-1 αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα. Η Νίκη Βόλου “γέμισε” το κέντρο της για να αντιμετωπίσει την ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού, αλλά η παραβίαση της εστίας της δεν άργησε να έρθει (στο 11ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Παϊτίμ Κασάμι) κι ενώ νωρίτερα είχαν απειλήσει οι Αλεχάντρο Ντομίνγκες, Ματιέ Ντοσεβί.

Στο πρώτο τέταρτο ο Ντοσεβί ήταν ιδιαίτερα δραστήριος από τη δεξιά πτέρυγα, εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο ένα τετράλεπτο έφτανε για να “τελειώσει” το ματς. Συγκεκριμένα στο 28′ ο Δημήτρης Διαμαντάκος σημείωσε το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα των “ερυθρόλευκων” και στο 32′ ο Ιμπραΐμ Αφελάι άνοιξε λογαριασμό. Να σημειωθεί ότι και τα τρία μπήκαν με το αριστερό πόδι, ενώ μετά από 11 μήνες και το ματς με την Ξάνθη ο Ολυμπιακός έβαλε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός δημιουργούσε όπως και όποτε ήθελε, ενώ μετέφερε με μεγάλη ταχύτητα την μπάλα από τη μία πτέρυγα στην άλλη. Οι φιλοξενούμενοι απλώς παρακολουθούσαν τις επελάσεις των παικτών του Μίτσελ και οι συνεχείς παρατηρήσεις του Βίλιαν Φλουτ σε Μέτσε Νέτι και Κέις Λάουξ για να συγκλίνουν στον άξονα δεν έπιαναν τόπο.

Με 9-2 τελικές, 69%-31% κατοχή και φυσικά 3-0 σκορ, οι πρωταθλητές άφησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νίκη Βόλου το εκμεταλλεύθηκε κι αφού απείλησε με τον Νίκο Γιαννιτσάνη στο 47′, σημείωσε το γκολ της τιμής στο 56′ με εξαιρετική ενέργεια του Βασίλη Σκούρτη, ο οποίος απέφυγε το νεοεισελθόντα Αβραάμ Παπαδόπουλο και τον Ερίκ Αμπιντάλ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Ολυμπιακός απείλησε σε ελάχιστες περιπτώσεις. Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός ήταν εξωαγωνιστικό, αφού ο Αβραάμ Παπαδόπουλος για αδιευκρίνιστη αιτία έπιασε από το λαιμό τον Γιώργο Νικλητσιώτη.

Σοκαριστικές λεπτομέρειες για το ακέφαλο πτώμα στην Καρδίτσα: Άγριο ζώο μπήκε στο σπίτι της