Καθάρισε σε ένα τετράλεπτο ο Παναθηναϊκός

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός ετοιμαζόταν να μετατρέψει σε θρίλερ ακόμη έναν αγώνα στον οποίο είχε την υπεροχή, ο Λέτο και ο Εμποκού μέσα σε 4 λεπτά σκόραραν δύο φορές δίνοντας τη νίκη επί του Ηρακλή.

58160dae1dc52454678b46fe

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους ωστόσο για ακόμη ένα παιχνίδι έχαναν συνεχώς μεγάλες ευκαιρίες για γκολ μπροστά από την εστία των κυανόλευκων.

Ο Μπεργκ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όπως και ο Λέτο, ενώ Ιβάνοφ, Γουακάσο και Βιγιαφάνιες απέτυχαν επίσης να σκοράρουν από πολύ καλές θέσεις και τα πρώτα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν πιο νωχελικός, όμως ο Λέτο στο 58ο λεπτό κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ο Εμποκού 4 λεπτά αργότερα με τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το 2-0 το οποίο έμεινε ως το τέλος αφού στην μοναδική μεγάλη ευκαιρία του Ηρακλή στο 78ο λεπτό ο Κυνηγόπουλος έστειλε τη μπάλα άουτ από πολύ μικρή απόσταση.

Έτσι ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση σε απόσταση 4 βαθμών από τον Ολυμπιακό και οι δύο αιώνιοι θα αναμετρηθούν την επόμενη Κυριακή στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Μητσοτάκης: Σε πανικό στη Βουλή – Αντί για απαντήσεις, επίθεση και «δεν ντρέπεστε» στην αντιπολίτευση (video)