Η Ολλανδία απέκλεισε με ανατροπή (2-1) το Μεξικό

Δύο γκολ πέτυχε η Ολλανδία στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης με το Μεξικό και προκρίθηκε με 2-1 στα προημιτελικά…

moundial

Δύο γκολ πέτυχε η Ολλανδία στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης με το Μεξικό και προκρίθηκε με 2-1 στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ελλάδα-Κόστα Ρίκα.

Το Μεξικό έπαιξε καλύτερα σε ο,τι αφορά το τακτικό κομμάτι. Προκάλεσε ασφυξία στην επιθετική λειτουργία της Ολλανδίας και ήταν η ομάδα που έκανε δύο καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Οι τουλίπες το μόνο που κράτησαν από το πρώτο μέρος ήταν το πέναλτι του Ρόμπεν που δεν δόθηκε κακώς από το διαιτητή Προένσα.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου το Μεξικό προηγήθηκε με το σουτ του Ντος Σάντος (48′) και προκάλεσε τους Ολλανδούς να παίξουν ποδόσφαιρο. Μέχρι το 88′ η ομάδα του φαν Χάαλ ήταν άσφαιρη αλλά ακριβώς τότε ο Σνάιντερ έγραψε με βολίδα το 1-1.

Οι πάντες ετοιμάστηκαν για παράταση αλλά στο 93′ ο Ρόμπεν κέρδισε πέναλτι από τον Μάρκες. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Χούντελααρ και έστειλε την Ολλανδία στους «οκτώ».