Europa League: "Σκότωσε" την Σλόβαν Λίμπερετς ο Κλάόυς

Ο Στέφανος Αθανασιάδης πήρε το «όπλο» του και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 2-1 στη Τσεχία. Ο διεθνής επιθετικός, με δύο δικά του γκολ εκτέλεσε την Λίμπερετς (2-1) βάζοντας την ομάδα του Ίβιτς στον δρόμο της πρόκρισης.

57ed84c01dc5242a338b4a21

Μέτρια ήταν η εικόνα του «δικέφαλου του Βορρά», που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά ο Κλάους απάντησε με πέναλτι στο 10ο λεπτό και στο 82’ γύρισε το ματς με φοβερή κεφαλιά.

Οι συνθέσεις:

Σλόβαν Λίμπερετς (Γίντριχ Τρπισόφσκι):Ντουμπράβκα, Μπρέιτε, Κουφάλ, Σίκορα, Φόλπρεχτ (73’ Καραφιάτ), Χοβόρκα, Κομλιτσένκο, Βουτς, Μπαρτλ (46’ Εκπάι), Μπαρτόσακ (79’ Μπάρος), Λάτκα

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάκχοφ (73’ Τιάμ), Κάμπος (59’ Μυστακίδης), Ροντρίγκες, Αθανασιάδης (86′ Κρέσπο)

Διαιτητής: Τ.Μπόγκναρ (Ουγγαρία)