Euroleague: Τρομερός Παπαπέτρου "εκτέλεσε" τον Παναθηναϊκό

Μεγάλος νικητής στο ΣΕΦ αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 77-69, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον Β΄ γύρο της Euroleague.

587007eb1dc524d46d8b45af

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την 6η συνεχόμενη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου σε όλες τις διοργανώσεις, και έφτασαν τις 11 σε 16 αγωνιστικές στην Euroleague, ενώ οι «πράσινοι» υποχώρησαν σε 9-7 και πλέον τα πράγματα για την πρόκριση δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο.

Με μόλις δύο παίκτες να σκοράρουν σε όλο το ματς (Κέι Σι Ρίβερς, Τζέιμς πέτυχαν τους 47 από τους 69 πόντους της ομάδας τους) και τους υπόλοιπους εκτός αγώνα (τραγικό το ντεμπούτο του Τζεντίλε στην Euroleague) ήταν αδύνατο για τον Παναθηναϊκό να φύγει νικητής από το ΣΕΦ.

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τους Σπανούλη και Πρίντεζη να προέρχονται από τραυματισμό, = έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα και με τον Γιάννη Παπαπέτρου να κάνει το «ματς της ζωής του» στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Γιάννης Παπαπέτρου (`13 πόντους) ο οποίος με δύο καθοριστικά τρίποντα απάντησε στο 7-0 σερί του Παναθηναϊκού και το 65-62 έγινε 71-62 ενώ απέμεναν περίπου 3 λεπτά για το φινάλε.

Ο Γκριν έβαλε άλλους 10 πόντους και με 11 τελείωσε το ματς ο Μπιρτς. Ο Σπανούλης πρόσθεσε άλλους 12.

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Ρίβερς και στους 24 ο Τζέιμς, ενώ ο αμέσως επόμενος παίκτης με τους περισσότερους πόντους ήταν ο Σίνγκλετον με 10 κι αυτούς τους πέτυχε στο τέλος ενώ ο το ματς είχε σχεδόν κριθεί. Τρεις πόντους πέτυχε ο τραγικός Μπουρούσης, 4 ο Καλάθης, μηδέν οι Φώτσης, Τζεντίλε και Νίκολς, ενώ με 5 τελείωσε το ματς ο Φελντέιν.

Μάικ Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού στο δεύτερο 10λεπτο και με 27 συνολικά πόντους κατάφεραν να ξαναφέρουν το «τριφύλλι» στη διεκδίκηση του αγώνα.

Το αστέρι του Παπαπέτρου έλαμψε στο τελευταίο 10λεπτο με μεγάλα τρίποντα και δύο δίποντα «υπογράφοντας» τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου του.

Πρώτη δήλωση 12χρονης για Κολωνό: «Θέλω να γίνω εισαγγελέας, να κλείνω στη φυλακή ανθρώπους όπως αυτούς που με βίασαν» (Video)

6168031

«Σήμερα είναι η πιο ευτυχισμένη μέρα της ζωής μου», ήταν η φράση που είπε στη…

Χρήστος Χατζηπαναγιώτης: Οι πρώτες δηλώσεις μετά την περιπέτεια υγείας – «Αν καθυστερούσαμε πέντε λεπτά, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά» (video)

Χατζηπαναγιώτης

«Αν ήμουν μόνος μου, ίσως το άφηνα να δω αν θα περάσει», ανέφερε στις δηλώσεις…

«Για κοίτα με στα μάτια»… μήπως το κεντρικό άρθρο του in.gr είναι μια απάντηση Μαρινάκη στον Μητσοτάκη;

in.gr

«Πάντως τα "συμφέροντα" που δεν κατονομάζει ο πρωθυπουργός δεν κρύβονται, ούτε χρειάζονται κανέναν πληρεξούσιο», αναφέρεται…

Σοκαριστικές λεπτομέρειες για το ακέφαλο πτώμα στην Καρδίτσα: Άγριο ζώο μπήκε στο σπίτι της