Euroleague: Νίκη θρίλερ στην παράταση για τον Παναθηναϊκό με "όργια" Σίνγκλετον

Ο Παναθηναϊκός πήγε να χάσει δικό του ματς, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επικράτησε της Μακάμπι στην παράταση με 83-75 (67-67 ο κανονικός αγώνας) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague.

5824eb7d1dc52449358b48eb

Ο Σίνγκλετον έκανε «όργια» στο παρκέ και το «τριφύλλι» πήρε την 4η νίκη στη διοργάνωση και κράτησε την ομάδα του Πασκουάλ στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Αμερικανός έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους. Οι «πράσινοι» που ξέφυγαν τρεις φορές στο σκορ, με 16 και δύο με 12 πόντους, έκαναν τα εύκολα δύσκολα στην 4η περίοδο όπου έμειναν για 5 λεπτά χωρίς καλάθι.

Η Μακάμπι που δεν παράτησε το ματς, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού και με μεγάλα σουτ από τον Ουίμς, κατάφερε να περάσει μπροστά με +3 (67-64). Δύο άστοχες προσπάθειες, όμως, του Γκάουντλοκ, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, όπου ο Σίνγκλετον συνέχισε να κάνει… πάρτι και με μεγάλα σουτ τους οδήγησε στη μεγάλη νίκη.

Ο Αμερικανός, που έκανε ρεκόρ καριέρας, είχε σημαντική βοήθεια από τον Νικ Καλάθη, που τελείωσε το ματς με 13 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή του Μποχωρίδη στην 4η περίοδο με δύο μεγάλα τρίποντα.

Ουίμς με 15 και Γκάουντλοκ με 14 ήταν οι κορυφαίοι της Μακάμπι, με τον δεύτερο να αποδεικνύεται και «μοιραίος» παίκτης, αφού πήρε τις δύο τελευταίες προσπάθειες και αστόχησε.

Πρώτη αντίδραση Κούγια για ενοχή Πισπιρίγκου: «Τεράστιο δικαστικό σκάνδαλο – Έχω πειστεί για την αθωότητά της» (Video)