Euroleague: Με τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή νίκησε ο Ολυμπιακός

Με εκτελεστή τον Βασίλη Σπανούλη στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός νίκησε με 68-65 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και «τερμάτισε» στην 3η θέση…

olympiakos 10 1

Με εκτελεστή τον Βασίλη Σπανούλη στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός νίκησε με 68-65 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και «τερμάτισε» στην 3η θέση του 5ου ομίλου στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, αφήνοντας τον «αιώνιο» αντίπαλο στην 4η.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού οι Μπράιαντ Ντάνστον και Κώστας Σλούκας, οι οποίοι σημείωσαν από 12, με τον Έλληνα γκαρντ να γυρίζει από τα 6.75 (3/3 τρίποντα) το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο.

Καθοριστικός ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εκπληκτική δουλειά σε άμυνα και οργάνωση (11π., 9ρ., 5ασ., 1κλ.), ενώ τα εύσημα -έστω και με καθυστερημένη αφύπνισή του- απονεμήθηκαν στον Βασίλη Σπανούλη, με 9 πόντους (τους 5 σερί στο τελευταίο λεπτό). Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους (τους 10 στη 2η περίοδο) και ο Ραμέλ Κάρι με 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-37, 46-48, 68-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Σερμαντίνι (2), Ντάνστον (12), Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (4), Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11 (2), Λοτζέσκι 7 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.

Ποινική δίωξη για κακούργημα στον Κωνσταντίνο Φλώρο – Παραμένει υπό κράτηση

6200549

Στην άσκηση κακουργηματικής ποινικής δίωξης για βιαιοπραγία κατά βουλευτή κατά την άσκηση των καθηκόντων του…

Ξύλο στη Βουλή: Το ιατρικό ανακοινωθέν για τον Γραμμένο μετά την επίθεση Φλώρου – Οι τελευταίες πληροφορίες