Έσπασε την κατάρα η Γερμανία!

Οι Γερμανοί περίμεναν χρόνια να κερδίσουν την Ιταλία σε μεγάλη διοργάνωση και προφανώς αυτό δεν θα γινόταν εύκολα. Σε έναν αγώνα που κράτησε 3 ώρες καθώς οδηγήθηκε στην παράταση και τα πέναλτι, τα «πάντσερ» απέκλεισαν τελικά τους Ιταλούς και προκρίθηκαν στον ημιτελικό του Euro.

57783c741dc52491468b4c0d

Η Γερμανία προηγήθηκε με γκολ του Οζίλ, ο Μπονούτσι ισοφάρισε για τη Σκουάντρα Ατζούρα, λίγο πριν το τέλος του αγώνα και τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, δεν άλλαξε, συνεπώς ο αγώνας θα κρινόταν στα πέναλτι.

Μπουφόν και Νόιερ, ίσως οι δύο καλύτεροι τερματοφύλακες στον κόσμο, ήταν κάτω από τα δοκάρια. Τζάτζα, Μπονούτσι, Πελέ και Νταρμιάν αστόχησαν για την Ιταλία, ενώ Μίλερ, Οζίλ και Σβάινσταϊγκερ για την Γερμανία. Ο Χέκτορ, στο τέλος, έβαλε το νικητήριο πέναλτι (6-5) για τα πάντσερ και τα οδήγησε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή από το ζευγάρι Γαλλία-Ισλανδία.