Εκτός ημιτελικών των ATP Finals ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Εκτός ημιτελικών των ATP Finals έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την ήττα του χθες βράδυ από τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 2-1 σετ.

AP21243014797442 1

Ο Έλληνας, Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, γνώρισε την πρώτη του ήττα από τον Ρώσο αντίπαλό του με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 2-6) και δυστυχώς ήταν καθοριστική καθώς τον «πέταξε» εκτός ημιτελικών στα ATP Finals που διεξάγονται στο Τορίνο. Ο Ρώσος, παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0, κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τα δύο επόμενα σετ και μαζί το «εισιτήριο» για την τετράδα του τουρνουά, όπου θ΄ αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρούουντ (στο άλλο ζευγάρι θα παίξουν Τζόκοβιτς-Φριτζ).

Το τρίτο ραντεβού των δύο αθλητών εντός του 2022 έφερε και την πρώτη νίκη για το Ρώσο, μετά τις ήττες που είχε γνωρίσει από τον Έλληνα πρωταθλητή σε Μαδρίτη και Αστάνα. Επίσης, ήταν η τρίτη μεταξύ τους συνάντηση στα ATP Finals, με το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης να παίρνει το προβάδισμα με 2-1, μετά την περυσινή του νίκη και πάλι στο Τορίνο, με 2-0. Στο Λονδίνο το 2020, ήταν ο 24χρονος τενίστας που είχε επιβληθεί με 2-1.