Έκλεισε θέση στην τετράδα η Γαλλία

Η Γαλλία επικράτησε της Ουρουγουάης στον πρώτο προημιτελικό του παγκοσμίου κυπέλλου της Ρωσίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Βραζιλία - Βέλγιο.

NewsRoom 06/07/2018 | 18:50

Οι «τρικολόρ» ήταν κατά γενική ομολογία καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και προηγήθηκαν στο 40ο λεπτό με τον Βαράν ο οποίος νίκησε την άμυνα του Ουρουγουανών και με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουν του Γκριζμάν, έγραψε το 1-0.

Η Ουρουγουάη λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στον 44ο λεπτό, όμως ο γάλλος τερματοφύλακας είπε «όχι» στο Κασέρες. Στη συνέχεια της φάσης, ο Γοδίν δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αφού το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση ήταν άστοχο.

Το τελικό 2-0 για τη Γαλλία σημείωσε στο 66ο λεπτό ο Αντουάν Γκριζμάν. Ο Γάλλος στράικερ επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Μουσλέρα δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα κατέληξε για δεύτερη φορά στο δίχτυα του.

To koutipandoras.gr θεωρεί δικαίωμα του κάθε αναγνώστη να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, τονίζουμε ρητά ότι δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν τον εκάστοτε χρήστη και μόνο αυτόν. Παρακαλούμε πολύ να είστε ευπρεπείς στις εκφράσεις σας. Τα σχόλια με ύβρεις θα διαγράφονται, ενώ οι χρήστες που προκαλούν ή υβρίζουν θα αποκλείονται.