Διαμαντίδης και Ραντούλιτσα "καθάρισαν" τη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός, νίκησε την Μπαρτσελόνα μετά από 9 διαδοχικές ήττες εναντίον της, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 35 λεπτά.

mitsaras 0

Έχοντας σε φοβερή βραδιά Ραντούλιτσα (25π. και ρεκόρ καριέρας) και Διαμαντίδη (20π.), οι «πράσινοι» νίκησαν τους «μπλαουγκράνα» με 93-86 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Euroleague.

Το «τριφύλλι» έφτασε τις 4 νίκες σε 8 ματς (οι 3 εντός έδρας) κι εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκρισή του στην φάση των «16» της διοργάνωσης, ενώ εάν επικρατήσει στα δύο ματς που απομένουν με Ζιέλονα  Γκόρα και Ζαλγκίρις θα πάρει την 3η θέση του γκρουπ.

(Η “βόμβα” του Διαμαντίδη)

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 45-35, 66-57, 93-86

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 7(1/7δ, 1τρ), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 5(1), Ραντούλιτσα 25(8/9δ, 9/9β, 4ρ), Παππάς 4, Φελντέιν 7(1), Διαμαντίδης 20(2/4τρ, 12/14β, 4ασ), Γκιστ 10(5ρ), Καλάθης 9(1τρ, 7ρ, 10ασ), Κούζμιτς 2(1/7δ)

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 6, Ρίμπας 1, Λαουάλ 6, Αμπρίνες 21(3/7τρ), Ναβάρο 5(1), Σατοράνσκι 6(4ασ), Βεζένκοφ 3(1), Σάμιουελς 2, Όλεσον 3(1), Αρόγιο 9(1/5τρ), Περπέρογλου 13(3/5τρ), Τόμιτς 11(11ρ)

Ο κακός Παναθηναϊκός ξύπνησε στο φινάλε αλλά έχασε στο καλάθι με την βοήθεια των διαιτητών-Πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο

ΓΡΑΝΤΑ

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φέρει στο σουτ ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο έχοντας βρεθεί στο…